Přeskočit na obsah

Československo získalo Davisův pohár

Z Wikizpráv

Sobota 6. prosince 1980

Českoslovenští tenisté vyhráli poprvé v historii finále Davisova poháru. Už po dnešní napínavé pětisetové čtyřhře jim zajistili Ivan Lendl a Tomáš Šmíd v pražské Sportovní hale ČSTV rozhodující třetí bod. Porazili Bertolucciho a Panattu 3:6, 6:3, 3:6, 6:3 a 6:4.

Už ve čtvrté hře ztratil Šmíd podání a Italové získali první set 6:3. Hlavně Lendlovou zásluhou se ale domácím podařilo ve druhé sadě vývoj obrátit, i když Šmíd znovu ztratil podání, ale svůj servis neudržel ani Bertolucci a po zisku deváté hry bylo srovnáno na 1:1. Třetí set ale znovu patřil Italům, kteří získali Lendlovo podání a náskok díky zejména výborným Bertolucciho úderům, ale i celkové lepší souhře udrželi.

Přestávka změnila obraz hry. Lendl se Šmídem hráli mnohem útočněji a ve čtvrté sadě z toho vytěžili vítězství 6:3. Neustálý tlak nutil italskou dvojici k chybám i v páté sadě. V její čtvrté hře rozhodčí chyboval, když neuznal dobrý míč československého týmu, po několikaminutovém sporu ale přece jen Lendl se Šmídem srovnali na 2:2. Za stavu 4:4 podával Panatta a několikrát mu hrozila ztráta podání, na pátý pokus už selhal a Lendl pak čistou hrou dopodával utkání do konce. V 19:47 tvrdým servisem proměnil poslední míč a rozhodl o historickém úspěchu československého tenisu.

Nehrající kapitán československého týmu Jan Bolardt po vítězství řekl: „Dovolte mi, abych projevil jménem našeho družstva radost nad získáním tak slavné trofeje. Děkuji všem hráčům a trenérům.“

Prezident Mezinárodní tenisové federace Phillipe Chatrier na tiskové konferenci před čtyřhrou označil organizaci finálového utkání v Praze za velmi pečlivou.

Zdroje

[editovat]
  • Vybojovali nejcennější trofej. Rudé právo [online]. 1980-12-08 [cit. 2012-04-09], s. 8.