Přeskočit na obsah

Arabská liga požádala Sýrii o ukončení násilí, ta protestuje

Z Wikizpráv

Neděle

Logo Ligy arabských států

Sýrie odmítla vyhlášení Ligy arabských států, které vyzvalo vládu blízkovýchodní země otřásanou již pět měsíců trvajícími protesty k ukončení násilí.

Po mimořádném jednání v Káhiře Arabská liga požádala o ukončení „krveprolití než bude příliš pozdě“. Zároveň vyhlásila, že je generální tajemník Ligy arabských států Nábil Elarabí připraven navštívit Sýrii a pokusit se o vyřešení krize. Sýrie odpověděla protestní nótou, ve které obvinila Arabskou ligu z porušení diplomatického protokolu. Damašek prý z toho důvodu považuje prohlášení Arabské ligy za „neexistující“.

Podle údajů OSN bylo od března zabito v Sýrii více než 2200 lidí. Syrští aktivisté tvrdí, že bezpečnostní složky v noci na neděli zabily nejméně čtyři další lidi. Dva měli přijít o život na severu země, jeden na jihu a poslední na předměstí Damašku.

Syrská tisková agentura SANA oznámila, že prezident Bašár Assad podepsal nový tiskový zákon, který má uvolnit omezení místních novinářů a dovolit činnost nezávislých médií. Turecký prezident Abdullah Gül ale v neděli konstatoval, že ztratil ve vládu svého jižního souseda důvěru. Státní tisková agentura Anatolia citovala Güla, podle nějž situace dospěla do bodu, ve kterém už je na každé gesto syrské vlády „příliš pozdě“.

Zdroje

[editovat]