Karikatury způsobily roztržku mezi Ruskem a Koreou

Z Wikizpráv

Úterý

Gwynne Dyer, jehož komentář k ruské politice doprovázela druhá z problematických karikatur

Karikatury reagující na teroristické útoky na moskevské metro a vytištěné v jihokorejském deníku Korea Times způsobily ostré odsouzení v Rusku. Ruské ministerstvo zahraničí vydání odsoudilo a požaduje oficiální omluvu. Vydavatel Korea Times zareagoval odvoláním dvou vedoucích editorů, kteří byli zodpovědní za jejich otištění.

První karikatura zobrazovala dav Moskvanů, kteří v doprovodu smrtky nastupují do vlaku metra, v jehož kabině řidiče je lebka. Druhá karikatura pak představovala medvěda pojmenovaného Putin, plačícího nad zakrvácenou a rozbitou soupravou metra velikosti dětské hračky.

Druhý z obrázků doprovázel článek, který do Korea Times napsal nezávislý kanadský novinář a komentátor Gwynne Dyer. V něm polemizoval se snahou ruských politiků přesvědčit světovou veřejnost, že kavkazští povstalci nejsou bojovníci za svobodu, ale teroristé.

Ruský deník Pravda tento článek označil za absurdní a za přilévání oleje do ohně. Politolog Konstantin Asmolov, který se věnuje otázkám mezinárodních vztahů na Dálném východě, nepovažuje vydání těchto karikatur za pouhou náhodu.

Odkazy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Korejskij karikaturnyj skandal. Gazeta.ru [online].  [cit. 2010-04-06]. Dostupné z: [1]. (rusky)
  • South Korean Newspaper Celebrates Moscow Subway Attacks. Pravda [online].  [cit. 2010-04-06]. Dostupné z: [2]. (anglicky)