Medvěděv se stal znovu ruským premiérem

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dmitrij Medvěděv odchází od řečnického pultu v průběhu jednání Státní dumy o jeho schválení premiérem

Úterý

Ruské vládnoucí duo Vladimir PutinDmitrij Medvěděv dokončilo druhou vzájemnou výměnu moci. Zatímco Putin při včerejší inauguraci převzal opět funkci prezidenta země, Medvěděv se po dnešním rozhodnutí parlamentu vrátil do křesla předsedy vlády. Putin dnes nejprve přednesl zákonodárcům Medvěděvovu kandidaturu a po úspěšném hlasování podepsal jmenovací dekret.

Pro bylo 299 poslanců, Medvěděv přitom potřeboval 226 hlasů. Proti bylo 144 poslanců. Medvěděva podpořili jeho spolustraníci ze strany Jednotné Rusko a také liberální demokraté Vladimira Žirinovského.

Pro Medvěděvův návrat do čela ruského kabinetu hlasovali i někteří poslanci zvolení za stranu Spravedlivé Rusko. Hrozí jim za to vyloučení ze strany. Týká se to poslanců Gasanova, Lakutina, Levina a Mitrofanova a podle některých zdrojů také Zotova. Poslanecký klub „eserů“ se přitom po jednání s Medvěděvem rozhodl jeho jmenování nepodpořit. Frakce ale ocenila Medvěděvův přístup proto, že Putinův hlavní spojenec přišel odpovědět na otázky svých oponentů, přestože bylo zřejmé, že jejich názor nezmění. Kromě většiny poslanců Spravedlivého Ruska byli proti také komunisté. Předseda komunistů Gennadij Zjuganov prohlásil, že současný směr vývoje Ruska, který reprezentují Putin s Medvěděvem, je oligarchický.

Nový premiér chce vést ze své funkce dialog se všemi politickými stranami. Řekl to jak sám Medvěděv, tak jeho navrhovatel Vladimir Putin, který prohlásil, že Medvěděv je připravený na „konstruktivní spolupráci se všemi stranami a občanskými hnutími, s parlamentem země a parlamentními frakcemi.“ Putin také připomněl, že záměr vrátit Medvěděvovi premiérskou funkci, není nový, že ho sám Putin veřejně oznámil již před parlamentními a prezidentskými volbami.

Medvěděv teď do týdne musí Putinovi přinést návrh struktury nového kabinetu.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Gosduma soglasilas na premjera Medveděva, Putin utverdil ego ukazom. Novyje Izvestija [online]. 2012-05-08 [cit. 2012-05-08]. Dostupné z: [1]. (rusky)
  • Podděržavšich D.Medvěděva "eserov" isključat iz partii. RBK.ru [online]. 2012-05-08 [cit. 2012-05-08]. Dostupné z: [2]. (rusky)