Moře nedaleko Bostonu navštívil kapustňák, teď se tam začínají bát o jeho osud

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Úterý

Kapustňák (ilustrační fotografie)

Vidět kapustňáka zvyklého na teplé vody Karibiku tak daleko na severu, to je opravdu nezvyklé. Přesto velký vodní savec těšil několik týdnů obyvatele státu Massachusetts. Teď už ale doufají, že se včas vrátí na jih.

Kapustňák byl několikrát spatřen v okolí Cape Cod, velkého mysu, který vytváří nejvýchodnější cíp státu Massachusetts a vybíhá do Atlantského oceánu zhruba 100 kilometrů jižně od Bostonu. Místní obyvatel Bill Pouliot popsal kapustňáka svými slovy: „Byl obrovitánský!“

Kapustňák potřebuje ke svému životu teplou vodu. Jak popisuje Christian Science Monitor, ve vodách o teplotě kolem 20 stupňů Celsia těžko přežije. Nyní je v okolí Cape Cod nezvykle teplo a voda má teplotu zhruba o čtyři stupně vyšší.

Takový návštěvník je na severu Spojených států velkou vzácností, i když už byly podobné případy dokumentovány. Nejznámější je samička Chessie, kterou zachránili v zálivu Chesapeake Bay v roce 1994 a už o rok později byla opět až na Rhode Islandu. Záchrannou operaci v roce 2008 nepřežil kapustňák Dennis, o poznání větší Ilya byl s úspěchem letecky přepraven do Miami, kde se šťastně zotavil. Přesto podle odborníků představuje každé zabloudění do těchto míst pro kapustňáka velké riziko.

Zdroje[editovat]

  • WILLIAMS, Michelle. Manatee seen off coast of Cape Cod. Mass Live [online]. 2016-08-30 [cit. 2016-08-30]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • BECK, Christina. What will happen to Cape Cod's manatee?. Christian Science Monitor [online]. 2016-08-30 [cit. 2016-08-30]. Dostupné z: [2]. (anglicky)