Přeskočit na obsah

OSN odmítla žádost Tchaj-wanu o členství

Z Wikizpráv
Sídlo tchajwanského ministerstva zahraničí

Úterý 24. července 2007

Tchaj-wan neuspěl s pokusem získat členství v OSN. Jeho žádost byla odmítnuta oddělením OSN pro právní otázky. Stejně dopadlo i předchozích 14 žádostí Tchaj-wanu, tato se od nich ale odlišovala. Dosud totiž Tchaj-wan žádal o členství jako země zvaná Čínská republika, zatímco v tomto případě poprvé požádal o vstup jako Tchaj-wan. Čína žádost označila za „směšnou“ a odsoudila ji, proti se ale postavily i Spojené státy americké.

Tchajwanské ministerstvo zahraničí vyjádřilo politování nad rozhodnutím. Podle něj omezuje „práva tchajwanského lidu na zastoupení a účast“, jak řekl mluvčí ministerstva David Wang.

OSN rozhodnutí zdůvodnila tím, že dodržuje politiku „jedné Číny“, jak byla definována v rezoluci Valného shromáždění OSN v roce 1971. Do té doby zastupoval Čínu tchajwanský režim, v roce 1971 ale byl nahrazen reprezentací pekingské komunistické vlády. Tchaj-wan se domnívá, že by rezoluce měla být revidována.

Na Tchaj-wan se v roce 1949, na konci čínské občanské války, uchýlila Čankajškova republikánská vláda, zatímco v pevninské Číně převzali moc Maovi komunisté. Čína dodnes považuje Tchaj-wan za svou součást, fakticky ale nad ostrovem nemá žádnou moc.

Tchaj-wan nadále plánuje uspořádat referendum o nezávislosti na Číně.

Zdroje[editovat]

  • UN rejects Taiwan application for entry. New York Times [online]. 2007-07-24 [cit. 2012-11-25]. Dostupné z: [1]. (anglicky)