Programátor otevřeného software byl zatčen za hromadné stahování článků

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Aaron Swartz v roce 2009

Neděle

Ve Spojených státech amerických byl zatčen Aaron Swartz, toho času zaměstnanec Centra pro etiku Harvardovy univerzity. Předmětem obvinění je skutečnost, že v síti počítačové laboratoře Massachusettského technologického institutu (MIT) v Cambridge nechal běžet počítač se svým programem, který postupně stáhl dvě třetiny obsahu z webu JSTOR, úložiště vědeckých článků.

Aaron Swartz je programátor a propagátor otevřeného software a sdílení informací. Mimo jiné se podílel na specifikaci formátu RSS 1.0 a také kandidoval v roce 2006 do správní rady nadace Wikimedia, přičemž napsal často odkazovanou esej „Kdo píše Wikipedii?“. Jeho poslední kousek není jeho prvním pokusem s kopírováním velkých dat, už dříve ho totiž vyšetřoval Federální úřad pro vyšetřování kvůli tomu, že si stáhl zhruba 20 % americké federální databáze soudních rozhodnutí.

Swartzovi nyní hrozí až 35 let vězení, nicméně zatím byl na kauci propuštěn z vazby. Předmětem obvinění možná není ani tak samotné získání dat, protože JSTOR uvedl, že Swartz mu pevný disk se staženými daty „vrátil“ a že jej tedy JSTOR nebude nijak právně postihovat, ale spíš to, že Swartz zneužil síť Massachusettského technologického institutu, aby se dostal k zabezpečeným datům. Při stahování, které trvalo čtyři měsíce, použil vědomě různé triky, aby obešel bezpečnostní ochrany, například posílání datagramů s podvrženou zdrojovou IP adresou. Protože servery JSTORu jsou fyzicky umístěny v jiném státě než MIT, jednalo by se navíc o překročení federálního zákona proti počítačovým podvodům.

Zdroje[editovat]

  • Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Aaron Swartz arrested and charged for downloading JSTOR articles na anglických Wikizprávách.
  • WIEDEMAN, Reeves. JSTOR and the Case of the Over-Downloader. The New Yorker [online]. 2011-07-21 [cit. 2011-07-24]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • SCHWARTZ, John. Open-Access Advocate Is Arrested for Huge Download. The New York Times [online]. 2011-07-19 [cit. 2011-07-24]. Dostupné z: [2].