RIA Novosti: Ukrajinci chtějí referendum o federalizaci

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Úterý

Historický vývoj území Ukrajiny od roku 1654 do roku 1954.

RIA Novosti přináší rozbor amerického žurnalisty a autora Stephena Lendmana, který potvrzuje, že Ukrajinci touží po federalizaci Ukrajiny, a tvrdí, že nadcházející volby v květnu budou zmanipulované a politický systém nebude demokratický.

Požadavek federalizace Ukrajiny a vytvoření autonomních jižních a východních oblastí s převahou rusky mluvících obyvatel vznesla před několika dny na Ukrajinu Ruská federace. Stalo se tak poté, co v městech na východní části Ukrajiny začaly demonstrace s požadavkem na autonomii a připojení dalších částí Ukrajiny k Rusku a místopředseda Ruské dumy rozeslal okolním zemím nabídky na rozdělení „ukrajinského koláče“.

Stephen Lendman je bývalý ekonomický poradce a podnikatel, který se otázkám národní a mezinárodní politiky věnuje od roku 2005. Napsal knihy Banker Occupation, How Wall Street Fleeces America a The Iraq Quagmire. Je nositelem novinářské ceny od iniciativy Project Censored.[1]

S podporou federalizace Ukrajiny přicházejí nyní také pravicové skupiny v sousedním Rumunsku, které vyčítají rumunské vládě, že důrazněji nebrání práva rumunských menšin na Ukrajině. Členové české menšiny na Ukrajině se podle dostupných informací obávají přímé agrese ruských vojsk.

Zdroje[editovat]

  • CHERNYSHOVA, Daria. Ukrainians Want Greater Regional Autonomy Within Federation – Experts. RIA Novosti [online]. 2014-03-31 [cit. 2014-04-01]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  1. LENDMAN, Steve. About Me [online]. Steve Lendman via Blogger.com. Dostupné online. (anglicky)