Rampula ukázal videozáznam cizích mužů v kanceláři, podle Zemana ohrozil práci bezpečnostních složek

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pátek

Talár státního zástupce (ilustrační foto)

Krize na pražském Vrchním státním zastupitelství se prohlubuje. Sotva se Vlastimil Rampula vrátil do funkce poté, co soud zrušil jeho odvolání ministrem spravedlnosti, vystoupil před novináře s obviněním svého předchůdce Stanislava Mečla. Na jeho tiskovou konferenci zareagoval nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman tím, že Rampulovo nijak nekonzultované vystoupení ohrožuje vyšetřování, které je v průběhu, ale o kterém nemůže nic sdělit.

Rampula předvedl novinářům videozáznam z bezpečnostní kamery, který ukazoval tehdejšího šéfa pražského státního zastupitelství Mečla, jak ve středu do kanceláře náměstka Grygárka přivádí dva neznámé muže a po zhruba půlhodině je odvádí znovu pryč. „Jedná se o mimořádnou situaci, proto jsem volil tuto cestu. Nejedná se o mstu,“ řekl Rampula. Grygárek si mu ve středu stěžoval na to, že někdo manipuloval s jeho věcmi, nic se mu ale prý neztratilo.

Zeman později odsoudil Rampulovo konání s tím, že ohrozilo probíhající vyšetřování. Celá akce s neznámými muži na zastupitelství byla podle něj zcela v souladu se zákonem, více ale s odkazem na služební tajemství nemohl Zeman komentovat. Mečl řekl redakci iDNES, že šlo o bezpečnostní prohlídky kanceláří a že mohl vše Rampulovi vysvětlit, kdyby o to projevil zájem.

Zeman připravuje na žádost ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila nové podklady pro Rampulovo odvolání. Proti prvnímu odvolání podal Rampula správní žalobu a soud ho zrušil, jelikož prý důvody nebyly k odvolání dostačující. Rampula situaci popisuje jako boj o nezávislost pražského státního zastupitelství, mnoho jeho kritiků ale snahy o jeho odvolání vítá kvůli tomu, že byl podle nich propojen s různými „kmotry“ a ovlivňoval v jejich prospěch kauzy. Pospíšil ho chtěl odvolat například za pokyn neodvolávat se na místě proti rozsudku v kauze vytunelování bývalé IPB nebo za to, že včas a dostatečně nereagoval na pochybení svých podřízených. Čerstvě by mezi důvody odvolání mohla přibýt i údajná nečinnost v řešení kauzy privatizace MUS.

Předseda vlády Petr Nečas údajně uvažuje o Pospíšilově odvolání, v souvislosti s novou aférou ale zatím žádná nová vyjádření neposkytl a chystá se se svým ministrem na osobní schůzku.

Zdroje[editovat]

  • Žalobce Rampula ukázal video z noční „špionáže“ u náměstka. Viní Mečla. iDNES.cz [online]. 2012-02-24 [cit. 2012-02-27]. Dostupné z: [1].