Kanál La Manche přeplaval první Čechoslovák: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
m
robot: kosmetické úpravy
(založena nová stránka s textem „{{Datum|1971-07-30}} {{Perex|text= František Venclovský jako první Čechoslovák přeplaval w:Lamanšský průliv|kanál…“)
 
m (robot: kosmetické úpravy)
 
}}
 
Dnes 34 minut po půlnoci se František Venclovský vydal na plavbu přes kanál La Manche. Děvetatřicetiletý sportovec z [[w:Přerov|Přerova]] a praporčík Československé armády vstoupil do vln na francouzském mysu [[w:Gris Nez|Gris]]. Před vstupem do moře mu do kůže vetřeli kilogram [[w:Lanolin|lanolinu]] proti chladu. Vzduch měl teplotu 13  °C a voda 16  °C. Plavba na 48 km vzdálené britské pobřeží mezi městy [[w:Dover (Anglie)|Dover]] a [[w:Folkestone|Folkestone]] trvala 15 hodin a 26 minut. Na začátku nasadil ostré tempo kolem 50 záběrů za minutu a to se mu dařilo udržovat až do konce. Během cesty bylo velmi pěkné počasí, ale v poslední půlhodině vítr vytvářel tříštivé vlny, ve kterých se obtížně dýchalo. Závěr cesty znepříjemňovaly i mořské proudy, které u britského pobřeží měnily teplotu vody. Venclovský překonal vzdálenost 48 km. Vzhledem k proudům však podle rozhodčího na doprovodné lodi uplaval po esovitě zakroucené dráze 56,5 km. Styl plavání Venclovský nedokázal pojmenovat, ale britští experti ho pojmenovali jako ''trudgen''. V 16.00 hodin vystoupil na břeh. Během cesty zhubl 3 kilogramy. Muselo mu být ošetřeno pravé rameno a ret, které měl do krve rozedřeny o vlny. Pak poskytl rozhovor zpravodaji Československé tiskové kanceláře. Pochvaloval si brýle s neoprénovou vložkou z [[w:Nýrsko|nýrského]] podniku Okula. Na ruce měl potápěčské hodinky značky [[w:Prim|Prim]]. Při loňském pokusu o plavbu trpěl zánětem spojivek a se špatnými brýlemi nemohl udržovat rytmus v plavání. Časový plán se mu podařilo dodržet i díky letošnímu třítýdennímu tréninku u Baltského moře.
 
Britskou posádku doprovodného člunu tvořili kapitán Val Noakes, dva rozhodčí, lodník a kuchař. Přítomni byli také kameraman Pavel Křížek a režisér Josef Valchař z [[w:Československá televize|Československé televize]]. Venclovský jedl poprvé po třech hodinách plavání, pak v dvouhodinových intervalech a nakonec každou hodinu. Dostával hovězí polévku, kompot a grilovaná kuřecí stehýnka.
 
O československém sportovci a jeho výkonu informovala i agentura [[w:Reuters|Reuters]]. Otiskla životní osudy Venclovského, který patřil v 50. letech mezi přední československé boxery. V roce 1957 utrpěl zlomeninu krčního obratle a hrozilo, že zůstane upoután na invalidní vozík. Byl půl roku bez pohybu a zhubl 20 kilogramů. Začal se otužovat a věnoval se dálkovému plavání. Přeplavat kanál ho poprvé napadlo v roce 1962 v Kutné Hoře, kde plaval při dvacetistupňovém mrazu. V roce 1964 poprvé požádal naše úřady o povolení přeplavat La Manche. První pokus o překonání kanálu 6. září loňského roku skončil neúspěšně. Toho dne vyplaval v 11.00 hodin dopoledne ze stejného místa jako dnes. Postupně se zhoršovalo počasí a nakonec z velkých vln musela posádka doprovodného člunu vyčerpaného Františka Venclovského po 12 hodinách plavání vytáhnout z moře. Svou roli sehrála také předcházející plavba na lodi z Anglie do Francie, kde dostal mořskou nemoc a dlouhé hodiny nemohl přijímat potravu.
 
{{Historická zpráva}}
 
== Zdroje ==
* {{Citace periodika
15 857

editací

Navigační menu