Tymošenková zahájila hladovku

Z Wikizpráv

Úterý

Julija Tymošenková v roce 2009

Advokát bývalé ukrajinské premiérky oznámil, že jeho klientka Julija Tymošenková zahájila hladovku poté, co ji zbili vězeňské stráže. Podle slov právníka Sergeje Vlasenka Timošenkovou zbili při pátečním převozu do nemocnice. Dosud prý má na rukách a břiše modřiny.

Vězeňská služba připouští, že Tymošenkovou převezli do nemocnice proti její vůli, ale údaje o bití odmítá. Tymošenková si přitom před tím stěžovala na silné bolesti zad a požádala o zdravotní pomoc.

Někdejší premiérka a nyní nejvyšší představitelka ukrajinské opozice byla loni odsouzena k sedmi letům vězení za překročení pravomocí při uzavírání dohod o plynu s Ruskem v roce 2009. Nyní navíc soud řeší další případ, tentokrát ji žaloba viní z daňových úniků. Trest může činit až dvanáct let.

Tymošenková všechna obvinění odmítá a tvrdí, že jsou motivována tím, aby se současný prezident Viktor Janukovyč zbavil hlavního oponenta.

Soud a verdikt nad Tymošenkovou odmítly Spojené státy americké, Evropská unie i organizace zabývající se ochranou lidských práv.

Zdroje[editovat]