Přeskočit na obsah

V Číně zemřel tříletý chlapec, který celý život strávil v lockdownu, na otravu oxidem uhelnatým

Z Wikizpráv

Pátek

V Číně ve městě Lan-čou zemřel tříletý chlapec na otravu oxidem uhelnatým, ke kterému se kvůli přísným proticovidovým opatřením, zkostnatělé byrokracii a neochotě nedostali včas zdravotníci. Jeho smrt vyvolala v Číně protesty, někteří lidé vyšli do ulic.

Rodina chlapce bydlí v komplexu, který je od začátku října v lockdownu. Podle otce chlapce Tchuo Š’-leje jeho žena ohřívala vodu na plynu a šla se osprchovat. Po té uslyšel velkou ránu a vběhl do pokoje, vypnul kotel a začal svojí ženu resuscitovat. Ženě se udělalo lépe, ale zjistil, že jejich syn Wen Süan je v bezvědomí. Pan Tchuo požádal místní řídicí tým obce o záchranku, a pak šel požádat o pomoc dva pracovníky z kontrolního covidové stanoviště poblíž jejich budovy. Podle jednoho z nich tito pracovníci u sebe neměli mobilní telefon a druhý z pracovníků ho odkázal na komunitní řídicí tým. Také požadovali platný PCR test, který ale pan Tchuo neměl u sebe.

Wen Süanovi se přitížilo a už nepomáhala ani resuscitace, ale i tak se panu Tchuovi nedařilo dostat svého syna z koimplexu více než hodinu. Ostraha ho nechtěla pustit ven a doporučila mu zavolat místní úřady nebo sanitku. Panu Tchuovi se podařilo projít přes zábranu a lidé mu pomohli zavolat taxi. Lekáři už ale chlapce nedokázali zachránit.

Po smrti chlapce lidé začali protestovat na sociálních sítích, někteří vyšli do ulic.

Městský úřad vydal podrobnou zprávu, podle které záchranné služby reagovaly rychle, ale došlo k některým pochybením. Policie vydala ve čtvrtek podrobný popis události a rodičům vyjádřila soustrast.

V Číně se podobný případ nestal poprvé. V říjnu se kvůli lockdownu nedostala k lékaři čtrnáctiletá dívka, která následně zemřela. V lednu odmítla nemocnice přijmout těhotnou ženu, protože nedokázala předložit platný test na koronavirus a žena před nemocnicí potratila.

Zdroje

[editovat]
  • Daniela Kučerová. „Narodil se v lockdownu, zemřel v lockdownu.“ Čína se bouří, už má covidu dost. Seznam Zprávy [online]. 2022-11-04 [cit. 2022-11-04]. Dostupné z: [1].