Vanuatu popřelo, že by uznalo nezávislost Abcházie

Z Wikizpráv
Topografická mapa Abcházie

Pátek

Vanuatu, malý ostrovní stát v Tichém oceáně, popřel, že by byl uznal Abcházii za samostatný stát. Popření následuje několik dní po původních zprávách, podle kterých naopak Vanuatu mělo coby pátý stát na světě uznat nezávislost Abcházie.

Abcházie je coby nezávislý stát odtržený od Gruzie uznávána pouze Ruskou federací, Venezuelou, Nikaraguou a malým ostrovním státem Nauru.

Stálý představitel Vanuatu při Organizaci spojených národů, Donald Kalpokas, vydal prohlášení: „Zeptal jsem se svého hlavního města, zda je to pravda, a odpověděli mi důrazně. Nevíme, kdo je zodpovědný za šíření té zprávy. Co se nás týče, partnerem k jednání je nám Gruzie, nikoliv Abcházie.“ O zmíněné zprávě dále napsal: „Jedná se o hanobení naší země. Je to projev neúcty.“

Zástupci Abcházie trvají na tom, že Vanuatu Abcházii uznalo, a říkají, že Kalpokas se o novince možná nedozvěděl. Maxim Gvindžija, abcházský ministr zahraničí, uvedl, že jednání s vanuatským premiérem začalo před třemi měsíci a 23. května premiéři obou států podepsali dokumenty, které si letecky vyměnili.

Zástupce gruzínského ministra zahraničí Sergej Kapanadze popřel, že by věděl o jakékoliv souvisejícím dokumentu. Řekl: „Jediný způsob, jak můžeme záležitost ověřit, je zeptat se zástupce Vanuatu, zda to je pravda, nebo není. Pro nás je takovým zástupcem vyslanec Vanuatu u OSN.“

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Vanuatu denies announcing recognition of Abkhazia na anglických Wikizprávách.

  • BARRYOVÁ, Ellen. Vanuatu Recognizes Abkhazia. Or Maybe Not.. New York Times [online]. 2011-06-03 [cit. 2011-06-06]. Dostupné z: [1]. (anglicky)