Přeskočit na obsah

Volby do Evropského parlamentu – v ČR vyhrálo ANO, posílili Piráti a ODS

Z Wikizpráv

Pondělí

Výsledky - zahrnuty strany a hnutí, jež získaly více než 1 % hlasů

V neděli ve 23 hodin SELČ skončily volby do Evropského parlamentu - poslední volební místnosti se uzavřely v Itálii. V ČR, kde se hlasovalo jako obvykle v pátek a sobotu, byly hlasy již sečteny a zveřejněny ihned po ukončení voleb - zvítězilo vládní hnutí ANO (21,18 %), které zvýšilo svůj počet mandátů o 2 na 6 mandátů, výrazně posílila též ODS (14,54 %), která nyní získala 4 mandáty, velký úspěch slavila též pirátská strana (13,95 %), která se do europarlamentu dostala poprvé a získala tři europoslance. Tři mandáty získala též koalice STAN a TOP 09 (11,65 %), po dvou europslancích má KDU-ČSL (7,24 %) a SPD (9,14 %), jeden mandát získala i KSČM (6,94 %). Z europarlamentu naopak vypadla vládní ČSSD (3,95 %), pro kterou volby znamenaly citelnou porážku.

Malá, přec však rekordní účast

[editovat]

Volby v České republice proběhly ve standardním termínu v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. Sčítání hlasů začalo ihned po ukončení hlasování, výsledky však byly zveřejněny až po skončení voleb v celé unii v neděli večer. Volby proběhly klidně bez větších excesů. Volební účast oproti minulým volbám v roce 2014 výrazně vzrostla z 18 na 28,72 %, což je nejvyšší účast v eurovolbách od vstupu ČR do Evropské unie (účast je však jen o málo vyšší než ve volbách 2004 a 2009). Lídři stran odvolili zpravidla již v pátek, volební štáby se pak začaly scházet v průběhu sobotního podvečera.

ANO zvítězilo, koaliční partneři ztrácejí

[editovat]

Radost panovala ve volebním štábu hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, ANO si od minula polepšilo o dva mandáty i přesto, že ho opustily někteří europoslanci v čele s Pavlem Teličkou. Nicméně ANO nezopakovalo svůj 30% výsledek z voleb do poslanecké sněmovny v roce 2017 a ani náskok na druhou ODS nebyl zdaleka tak velký. Naopak jasnou porážkou byly volby pro druhou koaliční stranu ČSSD, která poprvé v celostáních volbách zcela propadla. ČSSD se nyní chce upnout ke krajským volbám v příštím roce. Přes drtivou porážku se zřejmě neschyluje ke změnám ve vedení ČSSD, ani k přehodnocení účasti na vládě s hnutím ANO, přestože z ČSSD zaznívají hlasy, že vládní angažmá stranu poškozuje. Ani KSČM, která menšinovou vládu ANO a ČSSD podporuje nedopadla ve volbách závratně, získala sice jedno křeslo, ale zažila značný propad oproti minulým eurovolbám, KSČM ztratila i oproti výsledku v parlamentních volbách 2017.

Z výsledků se mohla radovat ODS, která potvrdila svůj vzestup i pozici nejsilnější opoziční strany a zdvojnásobila své zastoupení na čtyři europoslance. Velký úspěch znamenaly volby pro Piráty, kterým před pěti lety utekl europarlament o půl procenta, nyní skončili jen v těsném závěsu za ODS a získali 3 mandáty. Předseda pirátské strany Ivan Bartoš sice před volbami deklaroval, že by mohli získat 20 % a volby vyhrát, avšak i současný výsledek považuje za velký úspěch. Tři získané mandáty ukazují, že obnovené spojenectví TOP 09 a STAN dává smysl, radovat se může i předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, který obhájil svůj mandát europoslance. KDU-ČSL sice ztratila jednoho europoslance, nicméně oproti volbám do poslanecké sněmovny si polepšila.

Zklamáním byly volby též pro dosavadního místopředsedu Evropského parlamentu Pavla Teličku (zvolen 2014 za ANO), jehož hnutí HLAS získalo méně než 3 %, takže svůj post v europarlamentu neobhájil. Naopak spokojeni mohou být recesisté z hnutí ANO, vytrollíme europarlament, kteří získali více než 1 % hlasů a tedy i státní příspěvek přes 1 milion korun.

Zdroje

[editovat]
  • ČESKÝ STATISTICKÝ ÚŘAD. Volby do Evropského parlamentu konané na území České republiky ve dnech 24.05. – 25.05.2019. volby.cz [online]. 2019-05-25 [cit. 2019-05-27]. Dostupné z: [1].
  • ČTK. Volby vyhrálo ANO, posiluje ODS. Sociální demokracie je bez europoslance. iDNES.cz [online]. 2019-05-27 [cit. 2019-05-27]. Dostupné z: [2].