Přeskočit na obsah

Zemřel Richard Holbrooke

Z Wikizpráv

Pondělí

Richard Holbrooke (1941–2010)

Zvláštní americký vyslanec pro Afghánistán a Pákistán Richard Holbrooke v noci zemřel ve věku 69 let. Po celý víkend bojovali lékaři o jeho život po protržení aorty. Diplomatova smrt zasáhla do období, ve kterém prezident Barack Obama dokončuje revizi strategie amerických bojových operací v Afghánistánu a Pákistánu.

Holbrooke byl přepraven do washingtonské nemocnice Univerzity George Washingtona poté, co zkolaboval v průběhu jednání s ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. Podstoupil několik náročných operací, které ale jeho život nezachránily.

Obama označil Holbrooka za „osobnost vysoko se tyčící nad americkou zahraniční politikou“.

Mezi Holbrookovy největší úspěchy patří zásadní přínos k uzavření Daytonské mírové dohody v roce 1995, která ukončila válku v Bosně. Za prezidentství Billa Clintona byl velvyslancem USA při OSN.

V loňském roce Holbrooke obhajoval před kongresovým výborem Obamovu politiku v Afghánistánu. Řekl tehdy: „Není jednoduchá, s tím s vámi souhlasím. Není levná. Viděl jsem války na třech světadílech, stříleli na mne, proto se určitě necítím dobře v situaci, kdy žádáte statečné mladé americké muže a ženy, aby riskovali své životy a občas skládali tu největší oběť.“

Prezident Obama se v úterý bez Holbrooka sejde se svými poradci, aby zhodnotil letošní pokrok v Afghánistánu. Vyhlášení revidované strategie je plánováno na čtvrtek.

Zdroje

[editovat]