Íránský ministr: Vláda nikdy neslibovala konec cenzury internetu
„Rúháního vláda nikdy neslibovala, že se otevřeme věcem, které byly v minulosti filtrovány,“ řekl íránský ministr informatiky a komunikačních technologií Mahmúd Vaezí reportérům na tiskové konferenci.[1] Toto vyjádření přichází poté, co již přes rok probíhají diskuse a debaty v íránských médiích i na úrovni vlády o zastavení filtrování příspěvků na oblíbených sociálních sítích jako jsou Facebook nebo Twitter.
„V této chvíli by se soukromé společnosti a univerzity měly snažit vytvořit platformy sociálních médií v rámci Íránu, pro potřeby našich občanů,“ řekl Vaezí v odpovědi na otázku, zda se pro Íránce brzy obnoví přístup na sítě Facebook a Twitter, které jsou v této chvíli v zemi blokované.
„Vláda se snaží zbavit věcí, se kterými lid této země nesouhlasí. V našem národě — který je národem muslimským — věnují rodiny zvláštní pozornost etickým otázkám a nejsou proto spokojeny s dostupností těchto nepovolených webových stránek.“ Vaezí dále vysvětloval, že rozhodnutí není v konečném důsledku záležitostí jeho ministerstva, ale leží v rukou soudního výboru pro určování závadného obsahu.
Vaezího slova jsou v rozporu s mnoha obecnými nadějnými prohlášeními prezidenta Hasana Rúháního o osvobozování internetu z doby, kdy čerstvě nastoupil do úřadu. Rúhání kritizoval stav íránského internetu během své volební kampaně, v červnu 2013 poznamenal: „Žijeme ve světě, ve kterém je nemožné informace omezovat. Mládež čelí přívalu informací a my musíme být připraveni tuto situaci zvládnout.“[2]
Rúhání dále zdůraznil tyto postoje na konferenci o informačních a komunikačních technologiích v květnu 2014,[3] kde mluvil o tom, jak je důležité poskytnout Íráncům přístup na stránky jako jsou Facebook nebo Twitter.
V lednu 2014 řekl Rúháního ministr kultury Alí Džannatí během rozhovoru s anglickým vysíláním televize Al Jazeera: „Všichni Íránci používají Facebook. Na základě našich dat jsou na něm 4 miliony lidí, takže dříve nebo později budou muset být jakákoli omezení zrušena.“[4] Ale rozpory uvnitř Rúháního kabinetu se objevily v lednu 2014, kdy výsledky schůze výboru pro určování závadného obsahu poukázaly na nerozhodnost úřadů v otázce vládní regulace sociálních sítí. V této době Vaezí uvedl, že se komise shodla, že „protináboženské a nemorální stránky“ budou blokovány, zatímco ty, které „nepodněcují korupci“ a zvyšují veřejné povědomí, budou volně přístupné.
V tuto chvíli se zdá, že Rúháního vláda nezastává konzistentní politiku vůči přístupu k informacím. Navzdory faktu, že je Facebook v zemi filtrován, patří prezident Hasan Rúhání a mnozí členové jeho kabinetu, zejména ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, k nejzkušenějším a nejpopulárnějším uživatelům Facebooku v zemi.
Zdroje
[editovat]- Tato zpráva je založena zčásti nebo zcela převzetím zprávy Íránský ministr: Vláda nikdy neslibovala konec cenzury internetu, vydané projektem Global Voices Online. Text všech zpráv Global Voices je uvolněný pod licencí Creative Commons Uveďte autora 3.0.
- ↑ Khabar Online [online]. 2014-08-22. Dostupné z: [1]. (persky)
- ↑ CITNA [online]. . Dostupné z: [2]. (persky)
- ↑ Iranian President Rouhani Says Citizens Have Right to Internet. Bloomberg [online]. 2014-05-17. Dostupné z: [3]. (anglicky)
- ↑ Ali Jannati: 'Unblocking Iran's social media'. Al-Džazíra [online]. 2014-01-11. Dostupné z: [4]. (anglicky)
- Monitoring:Citace elektronického periodika/titul/
- Monitoring:Citace elektronického periodika/periodikum/Khabar Online
- Monitoring:Citace elektronického periodika/odkaz na periodikum/
- Monitoring:Citace elektronického periodika/datum aktualizace/
- Monitoring:Citace elektronického periodika/datum přístupu/
- Monitoring:Citace elektronického periodika/jazyk/persky
- Monitoring:Citace elektronického periodika/periodikum/CITNA
- Monitoring:Citace elektronického periodika/datum vydání/
- Monitoring:Citace elektronického periodika/periodikum/Bloomberg
- Monitoring:Citace elektronického periodika/jazyk/anglicky
- Monitoring:Citace elektronického periodika/periodikum/Al-Džazíra
- 21. srpen 2014
- 21. srpen
- Asie
- Internet
- Írán
- Politika