Wikizprávy:Hlavní strana

Z Wikizpráv
Přejít na: navigace, hledání

Vítejte na Wikizprávách v českém jazyce – svobodném zpravodajském projektu, který byl založen 26. května 2008.

V současné době má již 2197 zpráv a 396 denních přehledů a může ho upravovat a rozšiřovat kdokoliv, včetně vás!

pátek

6 březen

2015

Debalceve padlo, ukrajinská armáda se stáhla

Středa 18. února 2015

Silnice z Debalceva do Arťemivsku obklopená otevřenou stepí.

Dnes ráno oznámili ukrajinští představitelé stažení jednotek z Debalceva. Separatisté předtím zvýšili nátlak a nasadili posily a dalších 25 tanků, do centra města pronikli z východní části. Ukrajinská armáda se začala organizovaně stahovat.

Separatisté se snaží stažení jednotek zabránit, odříznout jim únikovou cestu a ostřelovat je. Šéf luhanských povstalců Igor Plotnickij ohlásil, že separatisté jednotky možná nechají odejít, pokud tam nechají všechny zbraně a techniku, na což ale ukrajinská armáda nereaguje a dál se pod palbou stahuje. Ve městě dosud padly stovky vojáků ukrajinské armády a leží tam jejich mrtvoly, další stovky byly zajaty. Někteří z přítomných vojáků podle jejich svědectví až 5 dní nic nejedli.

Únikovou cestu, tj. silnici z Debalceva do Arťemivsku, má ukrajinská armáda během stahování pod kontrolou, ale ostřelují ji ze svých pozic separatisté. Ukrajinská armáda ústup kryje pomocí palby dělostřelectva a tanků.

Separatisté do města ústavičně odmítají vpustit pozorovatele OBSE, kteří opakovaně trvají na okamžitém zastavení bojů dle nových dohod z Minsku. Boje přitom v noci probíhaly i v dalších oblastech, u doněckého letiště a v Šyrokyne u Mariupolu. Dopoledne pak separatisté podle neověřených informací zahájili útok za pomocí raketového systému Grad na Trojicke.

Velitel praporu Donbas Semjon Semenčenko vyzval k rezignaci ukrajinského ministra obrany a náčelníka generálního štábu, kteří podle něj situaci v okolí města nezvládli.

Mluvčí Národní bezpečnostní rady Andrij Lysenko uvedl, že byl na základě nastalé situace přerušen provoz na osmi železničních tratích mezi Ukrajinou a dočasně okupovanými teritorii. Zastaven byl také provoz několika dolů a metalurgických továren.

Celá zpráva…

Přidejte vlastní zprávu!

Do okénka napište název nové zprávy a stiskněte tlačítko Založit.


aktualizovat hlavní stranu feed posledních zpráv

Poslední zprávy

Dnes

(6. březen v minulosti)

Včera

(5. březen v minulosti)

4. březen 2015

3. březen 2015

2. březen 2015

1. březen 2015

28. únor 2015

Témata zpráv

Více informací o Wikizprávách

Jak napsat zprávuJak editovat stránkuPravopisné radyGeografické radyKategorie a kategorizacePískoviště pro zkoušení nanečistoMezijazykové odkazyObrázkyDiskusní stránkaŠablony


Wikizprávy, wiki běžící na otevřeném a svobodném softwaru MediaWiki, provozuje nezisková nadace Wikimedia Foundation, která spravuje také řadu dalších otevřených mnohojazyčných projektů:

logo Wikipedie logo Wikislovník logo Wikizdroje logo Wikicitáty logo Wikiknihy logo Wikicesty logo Wikiverzita logo Wikidruhy logo Wikidata logo Wikimedia Commons
Wikipedie Wikislovník Wikizdroje Wikicitáty Wikiknihy Wikicesty Wikiverzita Wikidruhy Wikidata Commons
Otevřená encyklopedie Výkladový slovník Volně dostupné dokumenty Sbírka citátů Volně dostupné knihy a manuály Otevřený cestovní průvodce Volně dostupné vzdělání Adresář biologických druhů Svobodná databáze vědomostí Sdílená sbírka médií