Wikizprávy:Hlavní strana

Z Wikizpráv
Přejít na: navigace, hledání

Vítejte na Wikizprávách v českém jazyce – svobodném zpravodajském projektu, který byl založen 26. května 2008.

V současné době má již 2205 zpráv a 419 denních přehledů a může ho upravovat a rozšiřovat kdokoliv, včetně vás!

úterý

21 duben

2015

Tisíce lidí sledovaly částečné zatmění Slunce

Pátek 20. března 2015

Slunce se usmálo i na Prahu

Tisíce lidí v České republice měly možnost vidět částečné zatmění Slunce a podobně i miliony lidí v celé Evropě. Úplné zatmění pak mohli vidět lidé na Faerských ostrovech a Špicberkách.

Svůj program pro veřejnost si připravily hvězdárny, kde mohli lidé sledovat zatmění přes dalekohledy, projekci nebo vlastním okem pomocí speciálních brýlí. Ti, kteří se nemohli podobných akcí zúčastnit, pak sledovali zatmění v práci, z domova nebo na ulici.

Zatmění začalo pro pozorovatele v Plzni 09:35, v Ostravě až v 09:41, vrchol nastal kolem 10:45 a skončilo po celkem dvou hodinách a dvaceti jedna minutách – v Plzni skončilo v 11:56, v Ostravě až ve 12:02. V nejvyšší fázi zatmění bylo Slunce zakryto ze 75 procent.

Obavy z problémů v dodávce elektřiny vlivem snížení výkonu slunečních elektráren se nepotvrdily. Nicméně jen v České republice poklesl výkon slunečních elektráren z 1260 MW na 500 MW a pak opět vystoupal až na 1600 MW. Pro srovnání – jeden blok Jaderné elektrárny Temelín má výkon 1125 MW.

Celá zpráva…

Přidejte vlastní zprávu!

Do okénka napište název nové zprávy a stiskněte tlačítko Založit.


aktualizovat hlavní stranu feed posledních zpráv

Poslední zprávy

Dnes

(21. duben v minulosti)

Včera

(20. duben v minulosti)

19. duben 2015

18. duben 2015

17. duben 2015

16. duben 2015

15. duben 2015

Témata zpráv

Více informací o Wikizprávách

Jak napsat zprávuJak editovat stránkuPravopisné radyGeografické radyKategorie a kategorizacePískoviště pro zkoušení nanečistoMezijazykové odkazyObrázkyDiskusní stránkaŠablony


Wikizprávy, wiki běžící na otevřeném a svobodném softwaru MediaWiki, provozuje nezisková nadace Wikimedia Foundation, která spravuje také řadu dalších otevřených mnohojazyčných projektů:

logo Wikipedie logo Wikislovník logo Wikizdroje logo Wikicitáty logo Wikiknihy logo Wikicesty logo Wikiverzita logo Wikidruhy logo Wikidata logo Wikimedia Commons
Wikipedie Wikislovník Wikizdroje Wikicitáty Wikiknihy Wikicesty Wikiverzita Wikidruhy Wikidata Commons
Otevřená encyklopedie Výkladový slovník Volně dostupné dokumenty Sbírka citátů Volně dostupné knihy a manuály Otevřený cestovní průvodce Volně dostupné vzdělání Adresář biologických druhů Svobodná databáze vědomostí Sdílená sbírka médií