Přeskočit na obsah

Číňanka dostala cenu Benois za výkon v Bubeníčkově choreografii

Z Wikizpráv
Choreograf Sidi Larbi Cherkaoui

Čtvrtek

Nezvykle mnoho nových ocenění udělila včera odborná porota pod vedením Jurije Grigoroviče v letošním ročníku baletních Cen Benois. Na jednom z nich se podílel i laureát z roku 2002 český tanečník a choreograf Jiří Bubeníček. Vytvořil choreografi Outrenoir, ve které se v Čínském národním baletu zaskvěli Ču Jan a Chao Pin. Oba byli na cenu nominováni a Čaová ji skutečně získala.

Spolu s ní převzala sošku za nejlepší taneční výkon také Bernice Coppietersová z Baletu Monte Carlo. Mezi tanečníky byli oceněni Fernando Romero z Divadla Lope de Vegy v Seville, Semjon Čudin z baletního souboru Stanislavského divadla v Moskvě a tanečník flamenka Rolando Sarabia.

Celkem čtyři ocenění patří po loňském absolutním půstu choreografům. Kanadská autorka Crystal Piteová vytvořila představení Plot Point pro NDT, mladý čínský choreograf Čang Čen-sin postavil dílko Zavři oči, když se stmívá v Čínském národním baletu a Fin Jorma Elo zaujal hned dvěma choreografiemi: Snem noci svatojánské ve Vídni a přepracovaným Slice to Sharp v Moskvě. Cena patří také společnému dílu Sidiho Larbi Cherkaouiho a Damiena Jaleta Babylon, uvedenému loni v Belgii.

V roce 2010 přitom porota udělila ceny jen tři. Na některé již proslavené nominované umělce se přesto nedostalo, například na sólistku Mariinského divadla Jekatěrinu Kondaurovou, která mohla být oceněna již podruhé po roce 2006.

Ceny Benois de la danse se udělují od roku 1992, pravidelně v období okolo Mezinárodního dne tance. Jde o nejprestižnější ocenění svého druhu, přezdívané "baletní Oscar". V posledních letech se předávání rozvinulo v minifestival, kterého se v Moskvě účastní taneční elita z celého světa.

Média se v soupisu laureátů rozcházejí, list Kommersant navíc uvádí, že za celoživotní dílo byli oceněni scénograf Peter Farmer a choreograf Ohad Naharin.

Od Grigoroviče a ve Velkém je to čest

[editovat]

"Získat ocenění od poroty, které předsedá sám Jurij Grigorovič, to je fantastické," rozplývala se Čuová. "Teď se budu snažit tančit ještě lépe," slíbila.

Nadšený byl i Damien Jalet: "Poprvé jsem stál na scéně Velkého divadla! Pro mne to není o nic méně prestižní než získat cenu. Jsem šťastný," vylíčil své pocity.

Vystoupili i sourozenci Bubeníčkovi

[editovat]

Slavnostní festival, v jehož průběhu byli laureáti vyznamenáni, letos obsahoval dva galavečery. Pozvání k účasti přijal i Jiří Bubeníček. 24. května představil právě svou choreografii Outernoir na hudbu Johna Cage, ve které si získali obdiv poroty sólisti Čínského národního baletu Ču Jan a Chao Pin.

O den později tančil i Jiří Bubeníček, v současnosti sólista baletu v drážďanské Semperově opeře. Spolu s ním vystoupil i jeho bratr, identické dvojče Otto, který nadále působí jako sólista Hamburského baletu, kde se oba bratři proslavili, a také další hamburský sólista Jón Vallejo. Představili Bubeníčkovu choreografii na Pachelbelův Kánon D dur.

Ruské publikum zaujala zejména choreografie v Moskvě téměř neznámého Cherkaouiho a Jaleta Babylon. Recenzentka novin Russkaja gazeta označila toto dílo za jeden z objevů galakoncertů spolu s úspěšnými vystoupeními dvou dosud málo zaznamenaných laureátů, již zmiňované Číňanky Čuové a Sarabii.

Jiří Bubeníček nebyl dosud jediným českým laureátem. Za své taneční umění byl v minulosti oceněn i Lukáš Slavický a porota také vyzdvihla choreografická díla Jiřího Kyliána.

Související zprávy

[editovat]

Zdroje

[editovat]
  • GALAJDA, Anna. V Moskve vručili priz "Benois de la Danse". Russkaja gazeta [online]. 2011-05-27 [cit. 2011-05-26]. Dostupné z: [1]. (rusky)
  • RUSAKOVA, Rita. Ob'javili laureatov Benois de la dance. Kommersant [online]. 2011-05-25 [cit. 2011-05-26]. Dostupné z: [2]. (rusky)
  • ČEREPNINA, Alexandra. Ob'javleny laureaty baletnogo "Oscara". Vesti.ru [online]. 2011-05-26 [cit. 2011-05-26]. Dostupné z: [3]. (rusky)