Německý ministr chce po útocích v Oslu omezit internetovou anonymitu

Z Wikizpráv
Ministr vnitra Hans-Peter Friedrich

Pondělí

V reakci na útok norského pravicového extremisty Anderse Breivika, který o svých názorech psal na blogu, vyzval ministr vnitra Spolkové republiky Německo k upuštění od principů internetové anonymity. Magazínu Der Spiegel řekl, že „zákony mají platit i na Internetu“. Dodává, že „více a více lidí se ponořuje do virtuálního světa a ztrácí kontakty s okolní společností. Změní se, ani si toho nevšimnou.“

Na druhé straně opoziční expert ze sociální demokracfie Dieter Wiefelspütz taková prohlášení nazval „nepředstavitelně naivními výrazy bezmoci“. Taková regulace internetu je dle jeho názoru nemožná.

Der Spiegel ale poukazuje na asijské státy, které toho dosáhly – krom Číny například Jižní Korea, která po sebevraždě Čche Čin-sil, jež se oběsila po návalu nenávistných zpráv na internetu, zavedla zákon omezující zveřejňování anonymních internetových příspěvků. Stránky s návštěvností větší než 100 000 uživatelů denně musí vyžadovat pro zaslání příspěvku identifikaci uživatele třináctimístným číselným kódem vydávaným vládou.

Podle Daegona Choa z americké Carnegieho a Mellonovy univerzity v Pittsburghu má zveřejnění identit autorů příspěvků zklidňující efekt, procento zpráv s vulgárními výrazy při tom klesá z 27 na 20.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • CONNOR, Richard. German minister urges end to web anonymity after Norway attacks. DW-World [online]. 2011-08-08 [cit. 2011-08-08]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • ROSENBACH, Marcel. The War on Web Anonymity. Spiegel Online International [online]. 2011-08-08 [cit. 2011-08-08]. Dostupné z: [2]. (anglicky)