Přeskočit na obsah

Největší loď světa Titanic se potopila! Záchranáři dorazili pozdě

Z Wikizpráv
Titanic vyplouvá ze Southamptonu

Pondělí 15. dubna 1912

Ve 2:20 ráno se potopila loď Titanic, která byla na své první plavbě ze Southamptonu do New Yorku. Katastrofa vyvolala pozdvižení v Anglii i ve Spojených státech. Ráno dorazila na místo potopení Carpathia, která už ale našla jen záchranné čluny a trosky rozeseté po hladině. Zachráněno bylo asi 655 lidí. Na palubě bylo zhruba 2100 osob.

Žádné další lodě, zejména Parisian nebo Virginian, zatím nehlásily záchranu jiných trosečníků.

Titanic vyslal signál nouze včera v před půl jedenáctou večer. Oznámil srážku s ledovcem. Již před jedenáctou bylo hlášeno, že se loď přídí napřed potápí. V 11:36 večer Titanic oznámil, že ženy a děti opouštějí loď v záchranných člunech. Požádal též sesterskou loď Olympic, aby připravila vlastní záchranné čluny. Poslední signál vyslal Titanic krátce před půl jednou.

Nejistota a smutek

[editovat]

Londýnské deníky ještě ráno vyšly s rozsáhlými zprávami, které ale předpokládaly záchranu lodi. New York Times uvádí, že byly pravděpodobně první redakcí, která dostala informaci o potopení. Naopak ještě v průběhu dne kancelář pojišťovny Lloyds dostala depeši, že Titanic je vlečen do Halifaxu.

Domovský přístav Titanicu Liverpool je zděšený zprávami o katastrofě. Ve městě sídlí společnost White Star Line, která Titanic vlastní. Zdejší kanceláře společnosti dosud nedostaly žádné oficiální zprávy. White Star Line ztratila v roce 1893 nákladní parník Naronic, o život přišlo 74 lidí. Loď byla tehdy rovněž na své první plavbě.

Senátor Simon Guggenheim potvrdil novinářům, že jeho bratr Benjamin Guggenheim, prezident International Steam, Pump Company, byl na palubě. Mezi cestujícími byl také novinář a spisovatel Jacques Futrell. Vojenský poradce prezidenta Spojených států Williama Tafta major Archibald Butt se vracel na Titanicu ze zvláštní návštěvy u papeže Pia X. Dalšími cestujícími byli plukovník John Jacob Astor, hlava americké větve hoteliérské rodiny Astorů, s manželkou a další.

Není jasná pojištěná hodnota lodi ani jejího nákladu. Říká se, že na palubě byly diamanty v hodnotě pěti milionů dolarů. Loď vezla 3423 pytlů s poštou. Naopak zrušena byla přeprava cenné sbírky bronzových plastik J. P. Morgana, který svolil na poslední chvíli k jejich vystavení v Londýně.

Související zprávy

[editovat]

Zdroje

[editovat]
  • Biggest Liner Plunges to the Bottom at 2:20 A.M.. New York Times [online]. 1912-04-16 [cit. 2012-01-17]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Morgan Bronzes Escape. New York Times [online]. 1912-04-16 [cit. 2012-01-17]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • Major Archibald Butt : President's Aid Had Gone on a Special Mission to the Pope. New York Times [online]. 1912-04-16 [cit. 2012-01-17]. Dostupné z: [3]. (anglicky)
  • Noted Men on the Lost Titanic. New York Times [online]. 1912-04-16 [cit. 2012-01-17]. Dostupné z: [4]. (anglicky)
  • London Went to Bed Thinking All Saved. New York Times [online]. 1912-04-16 [cit. 2012-01-17]. Dostupné z: [5]. (anglicky)