Přeskočit na obsah

Japonská krize útočí na celosvětovou budoucnost jaderné energetiky

Z Wikizpráv

Úterý

Rozšíření jaderné energetiky (stav z roku 2009)

Havárie, která postihla jadernou elektrárnu Fukušima I v Japonsku po katastrofálním zemětřesení a vlně tsunami, spustila celosvětový proces revize jaderné energetiky.

Patří mezi ně několik evropských zemí, které zahájily prověrku svých jaderných zařízení. Německá vláda rozhodla o odstavení sedmi nejstarších reaktorů k bezpečnostním kontrolám. Rakousko vyzvalo k tomu, aby proběhly na všech jaderných elektrárnách v Evropě testy odolnosti. Trvá na tom tamní ministr životního prostředí Nikolaus Berlakovich.[1] Čeští odborníci jsou přesvědčeni, že obě zdejší elektrárny v Dukovanech a v Temelíně by testy prošly.

Americký ministr energetiky Steven Chu vystoupil před zákonodárci, které ujišťoval, že „Američané mohou mít plnou důvěru“ v to, že elektřina z jaderných elektráren v USA je generována bezpečně a zodpovědně. Do Japonska vyšle americká vláda 34 expertů, aby hodnotili a monitorovali situaci ve Fukušimě.

Akcie jaderného průmyslu zažily prudký propad, ať už jde o společnosti zabývající se provozem, nebo výstavbou jaderných elektráren. Klesla i cena uranu. Roste naopak cena elektrické energie, na pražské burze stoupla o více než tři procenta.[2]

Z jádra pochází téměř pětina celosvětové produkce elektrické energie. Na světě je 442 jaderných elektráren, dalších 65 jich je ve výstavbě a stovky dalších jsou v různých fázích plánování.

Zdroje

[editovat]
  1. Rakušané chtějí testy jaderných elektráren, Fukušima jim dodala kuráž. iDNES.cz [online]. 2011-03-15 [cit. 2011-03-15]. Dostupné z: [1].
  2. Panika z atomových elektráren zvyšuje cenu proudu. Lidovky.cz [online]. 2011-03-15 [cit. 2011-03-15]. Dostupné z: [2].