Přeskočit na obsah

Atol Bikini, dějiště jaderných testů, se stal světovým dědictvím

Z Wikizpráv
Zkouška jaderné bomby provedená na atolu Bikini 1. března 1954

Sobota

Komise pro světové dědictví zařadila atol Bikini na Seznam světového dědictví UNESCO. Oblast, která byla v období po druhé světové válce místem, kde Spojené státy americké provozovaly testy jaderných zbraní, je prvním místem zařazeným do světového dědictví na území ostrovního státu Marshallovy ostrovy. Celkem komise připsala na seznam sedm nových lokalit.

V letech 1946 až 1958 uskutečnili Američané na atolu Bikini 67 jaderných zkoušek včetně prvního výbuchu vodíkové pumy v roce 1952. Zkoušky zanechaly nesmazatelné stopy na geologii i přírodním bohatství atolu. Podle UNESCO „atol symbolizuje svítání jaderného věku, navzdory své paradoxní mírové podobě pozemského ráje“.

Dalšími novými místy zapsanými na seznam světového dědictví se stala historická čtvrť saúdskoarabského starověkého města Ad-Dirjá, jedenáct nejlépe zachovaných trestaneckých kolonií v Austrálii, astronomická observatoř Džantar Mantar v Indii, hrobka šejka Sáfího a historický komplex bazaru v íránských městech Ardabilu a Tabrízu a dvě původní vesnice v Jižní Koreji.

V minulých dnech doplnilo seznam i trio jiných míst, významných pro přírodní bohatství: centrální vrchovina na ostrově Cejlon, rezervace Ngorongoro v Tanzánii a havajská mořská rezervace Papahānaumokuākea.

34. zasedání komise pro světové dědictví probíhá v těchto dnech v Brazílii.

Zdroje

[editovat]