Wikizprávy:Hlavní strana

Z Wikizpráv
(Přesměrováno z Main Page)
Přejít na: navigace, hledání

Vítejte na Wikizprávách v českém jazyce – svobodném zpravodajském projektu, který byl založen 26. května 2008.

V současné době má již 2093 zpráv a 317 denních přehledů a může ho upravovat a rozšiřovat kdokoliv, včetně vás!

středa

27 srpen

2014

Ukrajinská hřivna spadla kvůli krizi na Ukrajině na historické minimum

Středa 27. srpna 2014

Kurz měny od začátku krize oslabil už o 65 procent

Ukrajinská hřivna spadla na historické minimum vůči americkému dolaru. Od pátku oslabila kvůli napětí s Ruskem o pět procent a od počátku roku už o více než 65 procent. Odborníci přitom očekávají pokles kurzu o další desítky procent, pět procent v nejbližších měsících.

Dolar se nyní prodává za 13,6 hřivny, na začátku března to bylo i méně než za devět. „Sílící dolar vyžene ukrajinskou inflaci ke 20 procentům, což je spolu s předpokládaným desetiprocentním rozpočtovým deficitem recept na měnovou katastrofu,“ odhaduje smutný scénář analytička Aurelija Augulytová z banky Nordea.

Prudké klesání kurzu Ukrajině zdražuje zahraniční půjčky nebo import zboží. Možnosti, jak tento vývoj zvrátit, má přitom Ukrajina omezené. Podle Ľuboše Mokráše z České spořitelny „země podle všeho nemá dostatečné devizové rezervy na to, aby mohla propadu měny trvaleji zabránit,“ jak uvedl pro E15.cz. Minulý týden začala platit pro ukrajinské společnosti povinnost ihned všechny devizové příjmy prodat na místním trhu.

Naději může přinést zahraniční pomoc. „Pokud nepřijde rychle pomoc od Mezinárodního měnového fondu, výrazné reformy, možná i odpuštění části dluhu, pak situace směřuje k hospodářské katastrofě,“ varuje Petr Sklenář z J&T Banky.

Celá zpráva…

Témata zpráv

Více informací o Wikizprávách

Jak napsat zprávuJak editovat stránkuPravopisné radyGeografické radyKategorie a kategorizacePískoviště pro zkoušení nanečistoMezijazykové odkazyObrázkyDiskusní stránkaŠablony


Wikizprávy, wiki běžící na otevřeném a svobodném softwaru MediaWiki, provozuje nezisková nadace Wikimedia Foundation, která spravuje také řadu dalších otevřených mnohojazyčných projektů:

logo Wikipedie logo Wikislovník logo Wikizdroje logo Wikicitáty logo Wikiknihy logo Wikicesty logo Wikiverzita logo Wikidruhy logo Wikidata logo Wikimedia Commons
Wikipedie Wikislovník Wikizdroje Wikicitáty Wikiknihy Wikicesty Wikiverzita Wikidruhy Wikidata Commons
Otevřená encyklopedie Výkladový slovník Volně dostupné dokumenty Sbírka citátů Volně dostupné knihy a manuály Otevřený cestovní průvodce Volně dostupné vzdělání Adresář biologických druhů Svobodná databáze vědomostí Sdílená sbírka médií