Přeskočit na obsah

Írán vložil do svého reaktoru vlastní jaderné palivo

Z Wikizpráv

Středa

Manipulace s jaderným palivem v jaderné elektrárně (ilustrační foto)

Írán oslavil nový pokrok v jaderné technologii, když ohlásil vyvinutí nové generace centrifug, které mu umožní urychlit proces obohacování uranu, a výrobu prvních doma vyprodukovaných palivových článků. Íránská státní televize vysílala přímým přenosem, jak prezident Mahmúd Ahmadínežád dohlížel na plnění uranových palivových tyčí do reaktoru v Teheránu. 43 let staré jaderné zařízení vyrábí nukleární izotopy pro léčbu pacientů s radioaktivitou a předpokládá se, že v něm brzy dojde dovážené palivo.

Tisková agentura Fars navíc oznámila, že nové centrifugy z uhlíkových vláken byly instalovány a začaly pracovat v továrně na obohacování uranu v pouštím městě Natanz. Podle íránských médií také Ahmadínežád brzy formálně oznámí, že středisko na obohacování uranu v podzemním komplexu Fordo poblíž města Qom je „v plném provozu“.

Írán označuje své výzkumy za kroky v úsilí země zvládnout úplný jaderný energetický cyklus navzdory tomu, že sankce Západu a Organizace spojených národů usilují o zastavení tohoto procesu. Mnoho zemí podezřívá Írán, že usiluje o vyvinutí jaderných zbraní, což Teherán odmítá.

Izrael a Spojené státy americké tvrdí, že všechny cesty jak zabránit Íránu v získání jaderných zbraní, jsou otevřené.

Zdroje[editovat]