Přeskočit na obsah

Íránem otřásají nepokoje

Z Wikizpráv

Úterý

prezident Íránu Mahmúd Ahmadínežád

Několik mrtvých a nemalý počet zraněných si vyžádaly srážky policejních sil s demonstranty při rozsáhlých protestech opozičních sympatizantů. Nepokoje jsou v Íránu již několik dní tématem číslo jedna a překonaly veškeré ostatní demonstrace, které Islámská republika pamatuje. Tisíce lidí vyšli do ulic, aby protestovali proti výsledku prezidentských voleb, ve kterých uspěl podle oficiálních výsledků Mahmúd Ahmadínežád. Současný prezident, který patří ke konzervativnímu křídlu íránské politiky svůj post obhajoval. Naopak stoupenci opozičního kandidáta Hosejna Músavího se považují za vítěze, dal jim za pravdu například i francouzský list Libération. Francouzský deník uvedl, že podle jeho zdrojů skončil současný prezident třetí a kandidát opozice získal první místo. Zfalšovanost voleb, která je hlavním předmětem kritiky a kterou zprvu volební autority odmítaly, se nyní dostává stále více do popředí celé kauzy.

Volby v Islámské republice Írán řídí tzv. Rada dohlížitelů. Ta se zprvu bránila jakémukoliv zpochybnění výsledků voleb, teď je ale připravena je přepočítat.

Nepokoje vyvolalo nejen vyhlášení oficiálních výsledků voleb, ale také obavy stoupenců opozice, že pokud Ahmadínežád vyhraje, tak se dostanou do problémů. Již nedlouho po sečtení hlasů začalo rozsáhlé zatýkání a razie. Ty pokračovaly i nadále, když se policie pokusila zastavit protesty nespokojenců, několik lidí zemřelo a mnozí byli zraněni. Údajní organizátoři protestu byli podle informací íránské státní televize již zatčeni a byly u nich nalezeny výbušniny a střelné zbraně.

Zdroje[editovat]

  • Ahmadínežád prý skončil ve volbách třetí. České noviny [online].  [cit. 2009-06-16]. Dostupné z: [1].