Íránského vědce, údajně uneseného do USA, Írán uctil jako hrdinu

Z Wikizpráv
Teherán

Čtvrtek

Íránský vědec Šahrám Amírí dorazil ve čtvrtek do Teheránu a dočkal se hrdinského uvítání. Dále viní CIA z toho, že byl unesen, což americká bezpečnostní agentura odmítá. V USA strávil více než rok. V průběhu té doby ale bylo také zveřejněno video, kde tvrdil, že „z vlastní vůle“ studuje v Arizoně. Íránská státní televize odvysílala v posledních týdnech sérii rozhovorů pořízených s Amírím pomocí webkamery, ve kterých odhaloval navzájem si odporující údaje o svém únosu loni v Saúdské Arábii.

V úterý americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová odmítla všechna obvinění s tím, že Amírí mohl vždy „svobodně odejít“, stejně jako mohl nejprve „svobodně přijít“.

Na čtvrteční tiskové konferenci Amírí ve společnosti náměstka íránského ministra zahraničí Hassana Kaškávího opakoval svá obvinění, která učinil před opuštěním Washingtonu. Prohlásil, že v průběhu prvních dvou měsíců, které strávil v USA, byl vystaven tvrdému duševnímu i tělesnému mučení agenty a vyšetřovateli CIA. Nadále tvrdí, že cílem jeho údajného únosu bylo zdiskreditovat Írán a jeho jaderný program.

V interview pro íránskou televizi, které bylo pořízeno na pákistánském velvyslanectví ve Washingtonu v úterý, Amírí prohlásil, že byl unesen ze saúdského města Medíny, když přijal nabídku svezení do mešity. Zároveň řekl, že dostal injekci, než byl transportován letadlem ze země.

Na tiskové konferenci Amírí hovořil o vyšetřování „izraelskými agenty“. Také řekl, že američtí agenti ho nutili, aby prohlásil, že vlastní laptop, který obsahoval důležité informace. Zbytek svého příběhu ponechal bez detailů s tím, že další informace odhalí později. Tvrdí, že pokud Bůh dovolí, dokáže vše, co tvrdí, a že to americké úřady lžou.

Íránské úřady si v průběhu uplynulého roku opakovaně stěžovaly na to, že Amírí byl unesen při své pouti do Saúdské Arábie. Amírího případ se opakovaně vracel, když se Spojené státy pokoušely vyjednávat o íránském zadržení tří mladých Američanů, kteří byli na cestě po iráckém Kurdistánu. Náměstek ministra zahraničí Kaškáví ujistil, že tyto případy spolu nesouvisí.

Někteří íránští komentátoři, kteří žijí na Západě v exilu, ve středu vyjádřili v televizi al-Arabíja domněnku, že Arabího rodina se dostala pod tlak íránské vlády a že jim hrozil „ošklivý osud“, pokud by se nevrátil domů. Dnes list Washington Post zveřejnil zprávy, podle kterých americké úřady vyplatily Amírímu pět milionů dolarů za poskytnutí informací o íránském jaderném programu.

Zdroje[editovat]