Íránský ministr: Vláda nikdy neslibovala konec cenzury internetu

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Svět podle internetové cenzury.
Legenda: modrá: žádná cenzura, žlutá: částečná cenzura, červená: pod dohledem, černá: vysoce kontrolovaná

Rúháního vláda nikdy neslibovala, že se otevřeme věcem, které byly v minulosti filtrovány,“ řekl íránský ministr informatiky a komunikačních technologií Mahmúd Vaezí reportérům na tiskové konferenci.[1] Toto vyjádření přichází poté, co již přes rok probíhají diskuse a debaty v íránských médiích i na úrovni vlády o zastavení filtrování příspěvků na oblíbených sociálních sítích jako jsou Facebook nebo Twitter.

„V této chvíli by se soukromé společnosti a univerzity měly snažit vytvořit platformy sociálních médií v rámci Íránu, pro potřeby našich občanů,“ řekl Vaezí v odpovědi na otázku, zda se pro Íránce brzy obnoví přístup na sítě Facebook a Twitter, které jsou v této chvíli v zemi blokované.

„Vláda se snaží zbavit věcí, se kterými lid této země nesouhlasí. V našem národě — který je národem muslimským — věnují rodiny zvláštní pozornost etickým otázkám a nejsou proto spokojeny s dostupností těchto nepovolených webových stránek.“ Vaezí dále vysvětloval, že rozhodnutí není v konečném důsledku záležitostí jeho ministerstva, ale leží v rukou soudního výboru pro určování závadného obsahu.

Vaezího slova jsou v rozporu s mnoha obecnými nadějnými prohlášeními prezidenta Hasana Rúháního o osvobozování internetu z doby, kdy čerstvě nastoupil do úřadu. Rúhání kritizoval stav íránského internetu během své volební kampaně, v červnu 2013 poznamenal: „Žijeme ve světě, ve kterém je nemožné informace omezovat. Mládež čelí přívalu informací a my musíme být připraveni tuto situaci zvládnout.“[2]

Rúhání dále zdůraznil tyto postoje na konferenci o informačních a komunikačních technologiích v květnu 2014,[3] kde mluvil o tom, jak je důležité poskytnout Íráncům přístup na stránky jako jsou Facebook nebo Twitter.

V lednu 2014 řekl Rúháního ministr kultury Alí Džannatí během rozhovoru s anglickým vysíláním televize Al Jazeera: „Všichni Íránci používají Facebook. Na základě našich dat jsou na něm 4 miliony lidí, takže dříve nebo později budou muset být jakákoli omezení zrušena.“[4] Ale rozpory uvnitř Rúháního kabinetu se objevily v lednu 2014, kdy výsledky schůze výboru pro určování závadného obsahu poukázaly na nerozhodnost úřadů v otázce vládní regulace sociálních sítí. V této době Vaezí uvedl, že se komise shodla, že „protináboženské a nemorální stránky“ budou blokovány, zatímco ty, které „nepodněcují korupci“ a zvyšují veřejné povědomí, budou volně přístupné.

V tuto chvíli se zdá, že Rúháního vláda nezastává konzistentní politiku vůči přístupu k informacím. Navzdory faktu, že je Facebook v zemi filtrován, patří prezident Hasan Rúhání a mnozí členové jeho kabinetu, zejména ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, k nejzkušenějším a nejpopulárnějším uživatelům Facebooku v zemi.

Zdroje[editovat]

  1. Khabar Online [online]. 2014-08-22. Dostupné z: [1]. (persky)
  2. CITNA [online]. . Dostupné z: [2]. (persky)
  3. Iranian President Rouhani Says Citizens Have Right to Internet. Bloomberg [online]. 2014-05-17. Dostupné z: [3]. (anglicky)
  4. Ali Jannati: 'Unblocking Iran's social media'. Al-Džazíra [online]. 2014-01-11. Dostupné z: [4]. (anglicky)