Úřad na ochranu osobních údajů podle ombudsmana nezvládl případ ztráty karet

Z Wikizpráv

Středa

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) selhal při řešení případu ztráty zdravotní dokumentace z jedné gynekologické kliniky. Přestože se na něj v roce 2007 obrátila postižená pacientka, úřad se případem dostatečně nezabýval a nakonec ho odložil. Oznámila to a zkritizovala zástupkyně veřejného ochránce lidských práv Jitka Seitlová, aniž by zveřejnila, o jakou kliniku jde.

Pacientka přišla na ztrátu své zdravotní karty kvůli výměně lékaře. Ten jí řekl, že její kartu nemá a že se neví, kde je. Obrátila se proto na Úřad pro ochranu osobních údajů. Informace o zdravotním stavu jsou považované za typický příklad citlivých osobních údajů. Přitom se zdá, že podobných případů může být jen na této klinice několik stovek.

Seitlová se podivila nad tím, že ÚOOÚ nezačal zjišťovat, kdo je za ztrátu zodpovědný, ani nepřistoupil k uložení sankcí. Úřad podle ní pouze „prováděl pouze neurčité dotazování a stížnost nakonec v rozporu se zákonem odložil“.

ÚOOÚ se k obvinění dosud nevyjádřil.

Zdroje[editovat]

  • Zástupkyně ombudsmana kritizovala ÚOOÚ, za dva roky nevyřešil případ. České noviny [online]. 2010-12-08 [cit. 2010-12-08]. Dostupné z: [1].