Ústavní soud rozhodl – Lisabonská smlouva je v pořádku

Z Wikizpráv

Středa

Shromáždění hlav států v Lisabonu při dojednání Lisabonské smlouvy (prosinec 2007)

V odročeném zasedání den po výpovědích předvolaných osobností vydal český Ústavní soud stanovisko ve věci Lisabonské smlouvy. Jednání bylo sledováno novináři celé Evropy. Podle soudců smlouva není v Senátem položených dotazech v rozporu s českou ústavou. Soud však smlouvu neposuzoval jako celek, politici se tak mohou nadále dotazovat na jednotlivé části.

Návrh Senátu ležel na stole ústavních soudců od dubna letošního roku. Soud svým rozhodnutím dal za pravdu vládě, která má v úmyslu tento dokument co nejdříve předložit k ratifikaci. Podle prezidenta Václava Klause, známého svými euroskeptickými prohlášeními, jde však spíše o rozhodnutí politické než právní.

Lisabonskou smlouvu již prakticky ratifikovaly všechny země EU kromě Irska, které ji odmítlo v referendu, a právě Česka. Někteří politici ji právě kvůli irskému ne považují za mrtvou. Česká vláda chce přesto v procesu ratifikace pokračovat.

O rozhodnutí Ústavního soudu informovaly snad všechny renomované evropské deníky. Mnohé z nich přímo útočí na českého prezidenta. Například The Times ho nazývají „provokatérem z Prahy“, slovenská Pravda zas „vyhlášeným euroskeptikem odmítajícím Lisabonskou smlouvu, která má pomoci lepšímu fungování Unie“. Obdobně jsou přijímána jeho prohlášení o globálním oteplování, jejich publicita je však zanedbatelná.

Zdroje[editovat]

  • BARTOŠ, Adam B.; NĚMCOVÁ, Barbora. Lisabonská smlouva nejde proti české ústavě, rozhodl soud. iDNES.cz [online]. 2008-11-26 [cit. 2008-11-26]. Dostupné z: [1].
  • BARTOŠ, Adam B.; NĚMCOVÁ, Barbora. Boj o Lisabonskou smlouvu nekončí, oba tábory zvažují další taktiku. iDNES.cz [online]. 2008-11-26 [cit. 2008-11-26]. Dostupné z: [2].
  • HUŠKOVÁ, Lucie. Evropa díky soudu o Lisabonskou smlouvu objevila Brno. iDNES.cz [online]. 2008-11-26 [cit. 2008-11-26]. Dostupné z: [3].