Číňané riskují zatčení, aby podpořili hongkongskou deštníkovou revoluci

Z Wikizpráv

Neděle

Vzkazy protestujících v Hongkongu.

Aktivisté z pevninské Číny obcházejí cenzuru a riskují zatčení, aby veřejně vyjádřili svou podporu prodemokratickým protestujícím v Hongkongu.

K 6. říjnu bylo zatčeno alespoň 34 lidí, sedm z nich[1] jsou členové uměleckého centra Sung-čuang v Pekingu. K těmto zatčením[2] začalo docházet poté, co hongkongští studenti 22. září zahájili[3] bojkot vyučování s požadavkem opravdových demokratických voleb.

Pokojní protestující tábořili během velké demonstrace (přezdívané Occupy Central, „Okupujte Central“) více než týden v hongkongské finanční čtvrti a žádali od Číny zrušení rozhodnutí, podle kterého mají být kandidáti do blížících se voleb předsedy výkonné rady města vybíráni většinově propekingskou nominační komisí. Hlavní platformy čínských sociálních médií, včetně veřejné služby WeChat a Sina Weibo, byly silně cenzurovány, aby bylo zabráněno rozšíření informací o tomto prodemokratickém hnutí na území pevninské Číny.

Wang Pcheng upozornil na Twitteru své přátele na zatčení básníka Wang Čanga uveřejněním jeho fotografie před tchajwanskou národní vlajkou, na které vyjadřuje podporu takzvané hongkongské „deštníkové revoluci“.

Tchaj-wan je bolavým místem pro pevninskou Komunistickou stranu Číny, která neuznává nezávislost tohoto demokratického ostrova. Ačkoli Hongkong požívá na Číně jistou míru autonomie, je na rozdíl od Tchaj-wanu zvláštní správní oblastí. Úřady pevninské Číny prohlašují, že princip „jedné země, dvou systémů“, který je aplikován v Hongkongu, by měl být modelem pro budoucí znovusjednocení Tchaj-wanu s Čínou. Neúspěšná implementace opravdového demokratického systému v Hongkongu je varováním pro Tchajwance před bližším vztahem s Čínou.

Administrátoři facebookové stránky „Podpora přes hranice“, která se věnuje rozšiřování informací o hongkongském hnutí Occupy Central v pevninské Číně a zasílání zpráv podpory z Číny do Hongkongu, vysvětlují své důvody:

„Lidé se ptali, jestli se jako Číňan bojím. Neodpověděl jsem. Abych byl upřímný, jsem vystrašený. Zrovna se mi zdálo o tom, jak jsou moji rodiče na druhé straně zdi [v Číně] zatýkáni. Jsem vyděšený. Ale na druhou stranu, co má být?
Takový pocit mi nezabrání postavit se za Hongkong. Nevymaže odvahu usilovat o spravedlnost a konat podle mého svědomí, se kterým jsem se narodil. [...]
Na jedné straně zdi je propaganda o harmonické společnosti vidět na každém rohu ulice, zatímco za zdí a elektrickým plotem je jiný svět, kde lidé Hongkongu hlasitě zpívají za demokracii a spravedlnost.“

Zdroje[editovat]

  1. 艺术家王鹏. 艺术家王鹏 on Twitter. Twitter [online]. 2014-10-06 [cit. 2014-10-12]. Dostupné z: [1]. (čínsky)
  2. 因声援香港 遭大陆当局拘押至今未释放的33人名单. wqw2010.blogspot.jp [online]. 2014-10-04 [cit. 2014-10-12]. Dostupné z: [2]. (čínsky)
  3. LAM, Oiwan. As Political Pressure From Beijing Mounts, Hong Kong Students Demand Democracy With Class Boycott. Global Voices Online [online]. 2014-09-22 [cit. 2014-10-12]. Dostupné z: [3]. (anglicky)