Čína oslavila 100 let od konce císařství

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Neděle

Sun Jat-sen, zakladatel čínské republiky, krátce po svržení císařství

V Číně vyvrcholily oslavy 100. výročí revoluce, která ukončila téměř dva tisíce let trvající existenci čínského císařství. V Pekingu při té příležitosti zazněly výzvy ke znovusjednocení pevninské Číny a Tchaj-wanu. Prezident Chu Ťin-tchao před vysokými funkcionáři komunistické strany prohlásil, že sjednocení mírovými prostředky je v základním zájmu čínského lidu. Dodal, že naopak proti tchajwanské samostatnosti musí stát v komunistické straně ještě větší opozice.

Chu také vyzval Peking a Tchaj-pej, aby „spolupracovali na cestě k mírovému vyřešení vzájemných vztahů i při zvyšování ekonomické soutěže na obou stranách Tchajwanského průlivu.

Nečekaně se oslavy zúčastnil i bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min. Před několika měsíci média spekulovala o tom, že Ťiang zemřel, nebo byl blízko smrti. Čína všechny takové zprávy vyvracela. 85letý exprezident nebyl přítomen ani červencovým oslavám 90. výročí založení komunistické strany.

Při Sinchajské revoluci v roce 1911 byl svržen poslední císař z dynastie Čching, nezletilý Pchu-i. Vznikla Čínská republika vedená Sun Jat-senem, v roce 1949 pak na území pevninské Číny došlo ke komunistické revoluci a Maovi komunisté založili Čínskou lidovou republiku, zatímco zástupci nekomunistického režimu nalezli útočiště na Tchaj-wanu.

Zdroje[editovat]