Čína slaví 15 let od připojení Macaa

Z Wikizpráv

Sobota

Panorama Macaa

Macao, dřívější portugalská kolonie na čínské pevnině, je už 15 let součástí Čínské lidové republiky. Oslavy připojení probíhají v Macau i za účasti prezidenta Si Ťin-pchinga. Vrcholem oslav byl velký galaprogram v hale East Asian Games Dome před návštěvou několika tisíc diváků.

Na úvod po svém včerejším příletu prezident Si vystoupil s projevem, ve kterém zdůraznil úspěšnost politiky jedné země a dvou systémů. Podle ní jsou v Macau a jiné bývalé kolonii s demokracií západního typu Hongkongu zajištěna politická práva v širším rozsahu než ve zbytku komunistické Číny. Po několik měsíců ale probíhaly v Hongkongu protesty proti omezením svobodného výběru kandidátů pro příští volby, které vedly zejména aktivisté a studenti. Protesty skončily policejním vyklizením veřejných prostranství policejními silami jen před několika dny. Zatímco protestující tvrdili, že čínský režim jim odebírá práva zaručená dohodami při připojení k Číně, čínská média jejich názory označila za „nepochopení politiky jedné země a dvou systémů“.

Šéf hongkongské vlády Leung Čchun-jing, kterého odstoupení protestující v Hongkongu požadovali, je na oslavách v Macau také přítomen a předpokládá se jeho setkání s prezidentem.

Večerní galaprogram měl název Sen o Macau, srdci Číny. Zahrnoval taneční čísla, písně v podání dětského sboru a do zpěvu písně Óda na vlast se přímo na jevišti zapojil sám prezident Si.

Macao se stalo součástí Číny 20. prosince 1999. Dnes, v den 15. výročí, se slavnostně ujme funkce čtvrtá vláda Macaa od připojení.

Zdroje[editovat]

  • Xi attends anniversary celebration gala in Macao. Sin-chua [online]. 2014-12-19 [cit. 2014-12-20]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Xi underscores 'one country, two systems' policy in Macao. China Daily [online]. 2014-12-19 [cit. 2014-12-20]. Dostupné z: [2]. (anglicky)