Přeskočit na obsah

Čína trvá na tom, že Hongkong by měl mít pouze propekingské kandidáty

Z Wikizpráv

Pondělí

Zatímco prodemokratičtí aktivisté v Hongkongu nadále usilují o širší pravomoci v rámci voleb hlavního představitele města, vedoucí představitelé pevninské Číny uzavřeli diskusi na toto téma s tvrzením, že jakákoli omezení, kterým bude volba podrobena, budou prováděna z důvodu národní bezpečnosti.

V Hongkongu, zvláštní administrativní oblasti Číny, má podle plánu dojít k první přímé volbě předsedy výkonné rady města v roce 2017, Peking ale požaduje, aby kandidáty schválil nominační výbor. Demokratičtí aktivisté se obávají, že tak zbudou pouze propekingští kandidáti a volby tedy ztratí svůj smysl.

Minulý týden se Li Fei, předseda čínské komise pro základní zákon, setkal s hongkongskými zákonodárci ve vnitrozemském městě Šen-čen ve věci reformy městských voleb. Během setkání Li řekl[1], že „osoba, která řídí Hongkong, musí být patriotem,“ jinak vzniká riziko, že se město stane nezávislým politickým subjektem.

Shiu Sin-por, šéf poradního orgánu předsedy výkonné rady, dále vysvětlil[2], že jelikož Čína přijala systém jedné strany, zajištění národní bezpečnosti znamená také zajištění vlády Komunistické strany Číny. Pro pekingskou vládu je tedy každý kandidát na předsedu výkonné rady města, který by se zasazoval o skončení systému vlády jedné strany, nepřijatelný.

Benny Tai, jeden z vůdců hnutí „Occupy Central with Love and Peace“ (Okupujte Central láskou a mírem), protestního hnutí, které plánuje uspořádat masivní stávku v hongkongské finanční čtvrti v případě, že si občané nebudou moci zvolit kandidáty, odsoudil[3] stanovisko pekingské vlády na webových stránkách hnutí. Citoval městskou ústavu, která je známá jako „základní zákon“:

„Základní zákon“ obsahuje jasnou definici „národní bezpečnosti“ v článku 23. Činy, které ohrožují národní bezpečnost, jsou zrada, rozdělení státu, rozvratná činnost, podkopávání centrální čínské vlády a krádež státních tajemství. Jak by mohly všeobecné volby předsedy výkonné rady města bez předvýběru nominačním orgánem v tomto kontextu ohrozit národní bezpečnost? [...]
Ať se role předsedy výkonné rady ujme kdokoli, bude muset během svého působení dodržovat základní zákon. Předseda výkonné rady je zodpovědný pouze za domácí záležitosti a centrální vláda si ponechává pravomoci v oblasti vojenské obrany a diplomacie. Hranice je jasná. Povinnosti předsedy výkonné rady nezahrnují cokoli, co by se dotýkalo záležitostí národní bezpečnosti. Pokud dojde k překročení pravomocí, může ho centrální vláda — za předpokladu, že bude existovat dostatek důkazů — odvolat, a to dokonce i kdyby nepředstavoval žádnou hrozbu pro národní bezpečnost.

Aby bylo možné zaručit, že kandidáti na předsedu výkonné rady jsou patrioty, hodlá pekingská vláda zavést předvolební selekci. To v praxi znamená, že všichni kandidáti budou muset obdržet alespoň 50 procent hlasů nominačního výboru, aby mohli kandidovat v samotných volbách. V této době zasedá v Pekingu stálý výbor Všečínského shromáždění lidových zástupců a je velmi pravděpodobné, že zaujme tvrdý postoj k hongkongským volebním zákonům[4] s tím, že bude požadovat, aby byli kandidáti prověřeni a potvrzeni ještě před samotnými volbami.

Benny Tai věří, že takový mechanismus by ve skutečnosti podkopal národní bezpečnost, protože centrální vláda by musela ovlivňovat sestavení nominačního výboru, aby se ujistila, že ovládá 50 procent hlasů. Tato manipulace by vyvolala konflikty na různých úrovních. Upozornil, že někteří právní odborníci a provládní politici předkládají vhodnější alternativy:

„K tomu, abychom zabránili účastnit se voleb předsedy výkonné rady osobám, které by ohrozily národní bezpečnost, je možné najít chytřejší řešení. Joseph Chan, bývalý šéf právní fakulty na Hongkongské univerzitě, navrhl kontrolu integrity, která by zajistila, že charakter a chování kandidáta jsou příkladné. Tento kontrolní mechanismus je uplatňován v případě jmenování vysokých vládních úředníků. Anthony Wu, člen stálého výboru Čínského lidového politického poradního shromáždění, navrhl „zamítací“ mechanismus — pokud 30 nebo více procent členů hlasuje proti potenciálnímu kandidátovi a jeho „zamítnutí“ je podpořeno 60 nebo více procenty členů, musí kandidát z voleb odstoupit.“

Mezitím se prodemokratičtí zákonodárci zavázali, že budou hlasovat proti hongkongskému reformnímu balíčku, pokud bude všeobecné volební právo podmíněno předvolební selekcí. Během víkendu se účastnili „túry za demokracii“, aby ukázali své odhodlání bojovat za to, co označují jako opravdovou demokracii pro Hongkong.

Zdroje[editovat]

  1. SHENZHEN, Joyce Ng in; SO, Peter. Patriotism and Basic Law ‘non-negotiable’ for chief executive election in 2017. South China Morning Post [online]. 2014-08-21, rev. 2014-08-22. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  2. 邵善波:特首無普選不違中英聯合聲明. NextMedia.com [online]. 2014-08-23. Dostupné z: [2]. (čínsky)
  3. 假普選危害國家安全. OCLP.hk [online]. 2014-08-19. Dostupné z: [3]. (čínsky)
  4. CHEUNG, Gary. Beijing 'set to take hard line on Hong Kong's 2017 chief executive election'. South China Morning Post [online]. 2014-08-14. Dostupné z: [4]. (anglicky)