Čína vydala zprávu hodnotící stav lidských práv v USA

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Státní znak Čínské lidové republiky

V reakci na americké vládní zprávy, které kritizují stav lidských práv ve světě a často se s výhradami obracejí na Čínu, vydala čínská Státní rada vlastní zprávu, v níž zhodnotila stav v této oblasti ve Spojených státech. Podle autorů má ve chvíli, kdy se americké vládní materiály situaci ve vlastní zemi nevěnují, pomoci zájemcům orientovat se v amerických podmínkách. Čína ve zprávě vyzvala Spojené státy, aby „odvážně čelily vlastním problémům s lidskými právy a přestaly uplatňovat dvojí metr.“

Zpráva se věnovala lidským právům v USA z různých úhlů pohledu, pokud jde o osobní bezpečnost, občanská a politická práva, sociální, ekonomická a kulturní práva, rasovou diskriminaci, práva žen a dětí a potlačování lidských práv Američany v jiných zemích.

Čína zkritizovala množství zločinů, zvláště vražd a jiných násilných trestných činů. V oblasti politických práv zpráva upozornila na rozšiřování projektů vládního sledování občanských aktivit, údajně rostoucí počet případů policejního násilí a na to, že více než dva miliony amerických vězňů jsou zbavené základních práv.

V Americe prý pokračuje i rasová diskriminace, a to jak v oblasti soudní, tak ekonomické, když Afroameričané trpí třikrát vyšším podílem chudých a dvakrát vyšší nezaměstnaností než bílí Američané. Špatná je podle zprávy situace v oblasti ochrany práv dětí, například v tom, že Amerika ve značné míře posuzuje přečiny dětí stejně jako u dospělých.

„Spojené státy mají dlouhý seznam případů podupání suverenity a porušování lidských práv v jiných zemích,“ uvádí zpráva. Jako její příklady uvádí válku v Iráku, zneužívání vězňů na základně Guantánamo, půl století trvající embargo vůči Kubě a politiku prodeje zbraní.

Zpravodaj BBC James Reynolds z Pekingu uvedl, že podobné výměny zpráv jsou standardní součástí vztahu obou zemí, přičemž mají malý praktický dopad. Americká reakce na zprávu zatím není známa.

Washington zkritizoval Čínu o den dříve[editovat]

Americká zpráva vyšla o den dříve, vydalo ji opět ministerstvo zahraničí. Vyjádřilo v ní mj. názor, že Čína zintenzivnila kulturní a náboženský útlak tibetských a dalších menšin. „Péče čínské vlády o lidská práva zůstala slabá a v některých oblastech se ještě zhoršila,“ tvrdí americké ministerstvo. Vyčítá Číně, že omezuje právo na svobodné vyjádření, svobodu shromažďování a pohybu, že užívala mučení a tresty bez soudů, vynucovala si přiznání zadržovaných osob a užívala nucených prací.

Čína reagovala ústy agentury Sin-chua, která vydala prohlášení, že Američané zcela ignorovali čínské pokroky v oblasti lidských práv. Washington prý přináší prý překroucená fakta, která náhodným a nezodpovědným způsobem komentují čínský právní, etnický a náboženský systém. Zároveň Sin-chua obvinila USA, že zprávu vydávanou od roku 1977 využívají jako omluvu vlastních kroků, které zasahují do vnitřních věcí jiných zemí.

Zdroje[editovat]

  • FU, Shuangqi; WU, Xiaojun. China hits back with report on U.S. human rights record. China View [online]. 2009-02-26 [cit. 2009-02-27]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • LEE, Matthew. US complains about China's human rights record. Associated Press [online]. 2009-02-26 [cit. 2009-02-27]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • China denounces US 'rights abuse'. BBC News [online]. 2009-02-27 [cit. 2009-02-27]. Dostupné z: [3]. (anglicky)

Odkazy[editovat]