Čína zakázala kouření na veřejných místech

Z Wikizpráv

Pátek

Zákaz kouření na hongkongské budově (ilustrační foto)

V neděli 1. května vstoupil v účinnost v Číně zákaz kouření na veřejných místech. V zemi má tabák hlubokou tradici a ohledy na zdravotní rizika nejsou obyvatelstvem příliš brána v potaz. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je ve Východní Asii až sedm z deseti nekuřáků vystaveno každý týden účinkům tzv. pasivního kouření. Kuřáci si zapalují často ve výtazích, kancelářích, a dokonce i v nemocničních čekárnách.

Podle odhadů v Číně kouří na 300 milionů lidí. Ti si od začátku května nemohou zapálit v uzavřených veřejných prostorech, což zahrnuje hotely, restaurace, divadla a čekárny veřejné dopravy (letiště a nádraží). Zákaz se ale netýká kanceláří nebo továren.

Ředitel Školy veřejného zdraví hongkongské univerzity Tai Hing Lam řekl, že hlavním přínosem zákazu bude povědomí o nebezpečí kouření. „Tento předpis zvýší pozornost k této věci, a to je velký krok kupředu,“ řekl a dodal, že se nekuřáci v Číně musejí naučit, že i pasivní kouření představuje riziko pro jejich zdraví.

Nový předpis nicméně neurčuje výši trestu za nedodržení zákazu, jeho vynucení tedy bude obtížné. V Číně navíc platí již nyní různé zákazy kouření na veřejných místech, které jsou ale často ignorovány.

Zákaz následuje poté, co se Čína připojila před pěti lety k Rámcové dohodě o kontrole tabáku. WHO na jeho implementaci dala Číně lhůtu, která vypršela už před čtyřmi měsíci. Podle WHO zemřou v Číně na následky kouření každý den tři tisíce lidí.

Zdroje[editovat]