Čína zakázala kouření na veřejných místech
V neděli 1. května vstoupil v účinnost v Číně zákaz kouření na veřejných místech. V zemi má tabák hlubokou tradici a ohledy na zdravotní rizika nejsou obyvatelstvem příliš brána v potaz. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je ve Východní Asii až sedm z deseti nekuřáků vystaveno každý týden účinkům tzv. pasivního kouření. Kuřáci si zapalují často ve výtazích, kancelářích, a dokonce i v nemocničních čekárnách.
Podle odhadů v Číně kouří na 300 milionů lidí. Ti si od začátku května nemohou zapálit v uzavřených veřejných prostorech, což zahrnuje hotely, restaurace, divadla a čekárny veřejné dopravy (letiště a nádraží). Zákaz se ale netýká kanceláří nebo továren.
Ředitel Školy veřejného zdraví hongkongské univerzity Tai Hing Lam řekl, že hlavním přínosem zákazu bude povědomí o nebezpečí kouření. „Tento předpis zvýší pozornost k této věci, a to je velký krok kupředu,“ řekl a dodal, že se nekuřáci v Číně musejí naučit, že i pasivní kouření představuje riziko pro jejich zdraví.
Nový předpis nicméně neurčuje výši trestu za nedodržení zákazu, jeho vynucení tedy bude obtížné. V Číně navíc platí již nyní různé zákazy kouření na veřejných místech, které jsou ale často ignorovány.
Zákaz následuje poté, co se Čína připojila před pěti lety k Rámcové dohodě o kontrole tabáku. WHO na jeho implementaci dala Číně lhůtu, která vypršela už před čtyřmi měsíci. Podle WHO zemřou v Číně na následky kouření každý den tři tisíce lidí.
Zdroje
[editovat]- Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy China Bans Smoking in Restaurants, Hotels, Rail Stations, Airports, vydané společností Hlas Ameriky. Text všech zpráv Hlasu Ameriky je uvolněný jako volné dílo.