Přeskočit na obsah

Čínská policie opět blokuje mariánské oslavy v Tung-lü

Z Wikizpráv

Neděle

Čínská policie
Panna Maria Čínská

Jako každý květen, i letos kolem čínské vesnice Tung-lü vyrostly modré policejní stany. Čínská policie neprodyšně uzavřela všechny cesty vedoucí do vesnice, aby tak zabránila katolickým poutníkům v účasti na mariánských oslavách. Bezpečnostní složky bedlivě sledují i dění přímo ve vesnici. Na budovách visí rudé transparenty nabádající k zachování pořádku.

V Donglü, vzdáleném jen 140 kilometrů od Pekingu, se podle zdejších věřících v roce 1900 zjevila Panna Maria. Čínští křesťané tehdy byli jedním z cílů útoků ze strany tzv. boxerů; zjevení tedy pro místní znamenalo významnou duchovní posilu. V roce 1941 přidal papež Pius XII. svátek Panny Marie Čínské do katolického liturgického kalendáře. Tento svátek připadá od roku 1973 na předvečer druhé květnové neděle.

V 80. letech bylo Tung-lü významným poutním místem. Kolem svátku Panny Marie Pomocnice křesťanů (24. května) se do vesnice sjížděly desetitisíce poutníků. Naposledy se tak stalo v roce 1995. Více než 30 tisíc věřících tehdy popsalo nové mariánské zjevení a nevysvětlitelné chování slunce. Následujícího roku odřízla čínská vláda na celý duben a květen vesnici od světa. Nasazeno bylo 5000 policistů, obrněná vozidla a vrtulníky. Podobné manévry se od té doby konají každoročně.

V roce 2009 vyhlásil papež Benedikt XVI. 24. květen dnem modliteb za čínské katolíky.

Zdroje[editovat]

  • AGENCE FRANCE-PRESSE. Catholic pilgrims blocked from Chinese village Donglu for Virgin Mary parade. South China Morning Post [online]. 2013-05-26 [cit. 2013-05-26]. Dostupné z: [1]. (anglicky)