Čínský obchodník Alibaba překonal svou emisí akcií historický rekord

Z Wikizpráv

Pátek

Sídlo Alibaba Group v Chang-čou

Jasným úspěchem skončilo úsilí čínského internetového obchodníka Alibaba Group o zisk kapitálu emisí akcií. Velikost úpisů v rámci první veřejné nabídky (IPO) dosáhla včetně opcí na koupi dalších asi 48 milionů akcií rekordní hranice zhruba 25 miliard dolarů (více než půl bilionu korun).

„Je to největší IPO, které svět zažil, takže ať se vám to líbí nebo ne, panuje sváteční nálada,“ popsal situaci na newyorské burze Benedict Willis ze Sunrise Securities Corp.

Dosavadní rekord v IPO vytvořila před čtyřmi lety čínská banka Agricultural Bank of China, která upsala akcie za více než 22 miliard dolarů.

Cena akcií v průběhu dne vyrostla o 38 procent. Díky obchodům a růstu ceny akcií v průběhu dne až o 38 procent celková tržní hodnota společnosti narostla na zhruba 220 miliard dolarů, což odpovídá americkému obřímu výrobci spotřebního zboží Procter & Gamble.

Zájem o nákup akcií společnosti měli i mnozí čeští investoři, jak potvrdili zejména zástupci firem, které samy obchodování s novými akciemi Alibaby neumožňovaly a své klienty tak musely zklamat. Ani v jiných případech ale analytici nedávali českým investorům mnoho šancí.

Ovlivní to celé Chang-čou[editovat]

Na velkém úspěchu obchodů vydělali i dosavadní podílníci společnosti. Mnozí z nich byli bývalí nebo současní běžní zaměstnanci, kteří získávali akcie firmy jako benefity a nyní je mohou s velkým ziskem prodat nebo jinak vydělat na tom, že jejich hodnota rychle vzrostla. Mnoho z nich žije ve východočínském městě Chang-čou. Pozorovatelé již očekávají, že dnešní obchody ovlivní i život města, protože noví boháči začnou utrácet nebo ukládat své finance do nemovitostí či drahocenností.

Alibaba zajišťuje kolem čtyř pětin internetového obchodu v Číně. Vznikla přitom z ničeho, v roce 1999. Její zakladatel, bývalý učitel Jack Ma ji nejprve provozoval jen ve své domácnosti.

V červenci ale Jack Ma rozeslal svým zaměstnancům, kteří vlastnili akcie, e-mail, ve kterém je vyzval, aby se po úspěchu transakce jejich chování nezměnilo. „Pracovali jsme tak tvrdě, ale ne proto, abychom se změnili v dav neotesaných tchu-chao, nových boháčů,“ napsal.

Zdroje[editovat]

  • MACLEOD, Calum. Alibaba's affluent: Instant riches for company workers. USA Today [online]. 2014-09-19 [cit. 2014-09-19]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • China's Alibaba makes huge trading debut. Al-Džazíra [online]. 2014-09-19 [cit. 2014-09-19]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • KAIN, Petr. Čeští investoři chtějí nakoupit akcie Alibaby za miliony dolarů. Šanci mají ale mizivou. iHNed.cz [online]. 2014-09-19 [cit. 2014-09-19]. Dostupné z: [3].