Čínský soud zamítl žalobu kvůli znečištění vody ve městě Lan-čou

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Žlutá řeka ve městě Lan-čou

Čínský soud zamítl žalobu, kterou podalo pět místních obyvatel proti společnosti zásobující vodou město Lan-čou. Důvodem žaloby byla vysoká koncentrace karcinogenního benzenu ve vodě z vodovodu.

Střední lidový soud uvedl, že jednotlivci nesplňují právní požadavky, aby mohli jako zástupci veřejnosti podat žalobu pod článkem 55 občanského práva. Tento článek ustanovuje, že „pouze úřady a organizace, které jsou uvedeny v zákoně,“ mohou podat žalobu z důvodu znečišťování. V tomto případě může podat žalobu pouze Čínský svaz pro životní prostředí, působící při ministerstvu životního prostředí.

11. dubna varovala městská administrativa obyvatele před pitím vody z vodovodu během následujících 24 hodin — testy totiž ukázaly, že koncentrace benzenu v pitné vodě dosáhla dvacetinásobku státem povoleného limitu. Tato kontaminace postihla více než dva miliony obyvatel.

Lan-čou, průmyslové město v severozápadní Číně s 3,6 miliony obyvatel, je z hlediska zásobování pitnou vodou silně závislé na Žluté řece. V posledních letech prožívá město vlnu „investičního šílenství“ poté, kdy stát spustil nejrůznější iniciativy pro zlepšení ekonomické situace málo vyvinutých západních oblastí.

Wang Cchan-fa, profesor práva v oblasti životního prostředí, řekl agentuře Reuters, že soudy jen zřídka připouštějí žaloby lidí, kteří byli postiženi důsledky znečišťování životního prostředí.[1]

Mnoho právníků zastává názor, že zamítnutí žaloby bylo protizákonné. Profesor čínského práva Sü Sin napsal na populární mikroblogové stránce Sina Weibo[2]:

„Pokud pili znečištěnou vodu, jsou občané v této kauze přímými poškozenými a soud by měl přijmout jejich stížnost. Soud jedná protizákonně, když nepřipouští tuto občanskoprávní žalobu. Doufám, že více jednotlivců podá k soudu ten samý podnět. Stejně tak doufám, že Čínský svaz pro životní prostředí podá žalobu ve veřejném zájmu.“

Zdroje[editovat]

  1. Chinese court dismisses water pollution lawsuit. Reuters [online]. 2014-04-15 [cit. 2014-04-24]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  2. Příspěvek Sü Sina na Sina Weibo, 2014-04-14 (čínsky)