Čínský soud zamítl žalobu kvůli znečištění vody ve městě Lan-čou
Čínský soud zamítl žalobu, kterou podalo pět místních obyvatel proti společnosti zásobující vodou město Lan-čou. Důvodem žaloby byla vysoká koncentrace karcinogenního benzenu ve vodě z vodovodu.
Střední lidový soud uvedl, že jednotlivci nesplňují právní požadavky, aby mohli jako zástupci veřejnosti podat žalobu pod článkem 55 občanského práva. Tento článek ustanovuje, že „pouze úřady a organizace, které jsou uvedeny v zákoně,“ mohou podat žalobu z důvodu znečišťování. V tomto případě může podat žalobu pouze Čínský svaz pro životní prostředí, působící při ministerstvu životního prostředí.
11. dubna varovala městská administrativa obyvatele před pitím vody z vodovodu během následujících 24 hodin — testy totiž ukázaly, že koncentrace benzenu v pitné vodě dosáhla dvacetinásobku státem povoleného limitu. Tato kontaminace postihla více než dva miliony obyvatel.
Lan-čou, průmyslové město v severozápadní Číně s 3,6 miliony obyvatel, je z hlediska zásobování pitnou vodou silně závislé na Žluté řece. V posledních letech prožívá město vlnu „investičního šílenství“ poté, kdy stát spustil nejrůznější iniciativy pro zlepšení ekonomické situace málo vyvinutých západních oblastí.
Wang Cchan-fa, profesor práva v oblasti životního prostředí, řekl agentuře Reuters, že soudy jen zřídka připouštějí žaloby lidí, kteří byli postiženi důsledky znečišťování životního prostředí.[1]
Mnoho právníků zastává názor, že zamítnutí žaloby bylo protizákonné. Profesor čínského práva Sü Sin napsal na populární mikroblogové stránce Sina Weibo[2]:
- „Pokud pili znečištěnou vodu, jsou občané v této kauze přímými poškozenými a soud by měl přijmout jejich stížnost. Soud jedná protizákonně, když nepřipouští tuto občanskoprávní žalobu. Doufám, že více jednotlivců podá k soudu ten samý podnět. Stejně tak doufám, že Čínský svaz pro životní prostředí podá žalobu ve veřejném zájmu.“
Zdroje
[editovat]- Tato zpráva je založena zčásti nebo zcela převzetím zprávy Čínský soud zamítl žalobu kvůli znečištění vody ve městě Lanzhou, vydané projektem Global Voices Online. Text všech zpráv Global Voices je uvolněný pod licencí Creative Commons Uveďte autora 3.0.
- OWEN. Cancer-Causing Chemical Pollutes Chinese City Lanzhou's Water Supply. Global Voices Online [online]. 2014-04-12 [cit. 2014-04-24]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
- ↑ Chinese court dismisses water pollution lawsuit. Reuters [online]. 2014-04-15 [cit. 2014-04-24]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
- ↑ Příspěvek Sü Sina na Sina Weibo, 2014-04-14 (čínsky)
- Monitoring:Citace elektronického periodika/periodikum/Reuters
- Monitoring:Citace elektronického periodika/odkaz na periodikum/Reuters
- Monitoring:Citace elektronického periodika/datum aktualizace/
- Monitoring:Citace elektronického periodika/jazyk/anglicky
- 24. duben 2014
- 24. duben
- Monitoring:Citace elektronického periodika/periodikum/Global Voices Online
- Monitoring:Citace elektronického periodika/odkaz na periodikum/
- Asie
- Čína
- Lidská práva
- Politika
- Právo
- Společnost