Přeskočit na obsah

ČSSD vítězí v senátních volbách, ANO v městských

Z Wikizpráv

Sobota

Miroslav Antl, jeden z vítězů 1. kola senátních voleb

V České republice proběhlo první kolo senátních voleb a po čtyřech letech opět komunální volby. Novým fenoménem v nich je účast hnutí ANO, které se před dvěma lety stalo druhou nejsilnější stranou a v tomto roce upevnilo svou pozici i ve volbách do Evropského parlamentu. I v těchto volbách zaznamenává ANO velké zisky, zejména v hlasování o zastupitelstvech velkých měst.

Podle průběžných výsledků je nejsilnější v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Ústí nad Labem, Pardubicích nebo Olomouci. V Českých Budějovicích ANO vyhrálo a získalo 12 ze 45 křesel. V mnoha městech jsou výsledky velmi rozdrobené mezi větší množství subjektů, které bude čekat pestré povolební koaliční jednání.

V Liberci vede Změna pro Liberec, v Hradci Králové Hradecký demokratický klub. Ve Zlíně vedou Starostové a nezávislí s kandidátkou sestavenou kolem stávajícího primátora Miroslava Adámka.

V senátních volbách nikdo nezískal mandát hned v prvním kole, nejblíž k tomu měli sociální demokrat Miroslav Antl na Rychnovsku a Jitka Seitlová z koalice zelených a lidovců, kteří získali zhruba po 40 procentech hlasů. Ve všech obvodech se tak bude rozhodovat mezi dvěma postupujícími ve druhém kole, které proběhne 17. a 18. října. Nejvíce postupujících získali sociální demokraté, celkově přinášejí senátní volby vítězství stranám vládní koalice.

Praha

[editovat]

V Praze došlo od posledních voleb ke změně rozdělení do obvodů. Nově se členové zastupitelstva hlavního města Prahy vybírali v jednom jediném 65mandátovém obvodě. Navíc byl o funkce velký zájem, a tak voliči mohli vybírat z takřka 1800 kandidátů.

Po sečtení hlasů v 73 % obvodů má ANO 22 % hlasů, TOP 09 stávajícího primátora Tomáše Hudečka necelých 20 %, další tři subjekty se drží kolem 11 procent: ODS, ČSSD a Trojkoalice složená z KDU-ČSL, Strany zelených a Starostů a nezávislých. Do zastupitelstva hlavního města mají blízko i Piráti s průběžným ziskem těsně nad pět procent, naopak pod touto metou zůstávají např. Svobodní, kteří se v létě prosadili do Evropského parlamentu.

V Praze hrozí i zpochybnění voleb, které souvisí právě s velkým počtem kandidátů. Jeden velký volební lístek musel obsahovat jména všech zájemců o zvolení, a tak byl doslova obří velikosti A0. Část voličů ale dostalo volební lístek rozdělený na dvě poloviny, jelikož se uvolnila jeho lepená vazba. Takový lístek ale neodpovídá volebnímu zákonu. Jediný volební lístek takové velikosti ale nebyla oficiální tiskárna schopná včas a v dostatečném množství vyrobit, a tak navrhla náhradní řešení se slepením dvou archů, což ale způsobilo tyto problémy.

Senátní volby

[editovat]

Kromě 19 politiků ČSSD by mělo do druhého kola postoupit dalších 35 kandidátů. 9 je z ANO, 8 z KDU-ČSL. Dva další nominovala Strana zelených s podporou KDU-ČSL. Všichni tito kandidáti tak budou ve druhém kole reprezentovat stávající vládní koalici, která má velkou šanci obhájit bezpečnou senátní většinu.

Je zřejmé, že několik senátorů svůj mandát neobhájí, protože nepostoupili ani do druhého kola. Stalo se to Josefu Řihákovi (ČSSD, Příbram), Pavlu Trpákovi (ČSSD, Trutnov), Pavlu Lebedovi (Republika, Kolín), Vladimírovi Drymlovi (DOMOV, Hradec Králové), Martě Bayerové (KSČM, Znojmo), Miloši Janečkovi (Republika, Brno-město), Karlu Korytářovi (ČSSD, Olomouc) a Haně Doupovcové (ČSSD, Uherské Hradiště).

O návrat na výsluní dál usiluje bývalý předseda JZD Slušovice František Čuba ze Strany práv občanů, který dosáhl v prvním kole prakticky stejného výsledku jako přední sociální demokratka Alena Gajdůšková.

Jen menší zisky zaznamenala TOP 09. V jejích řadách se postavil současnému předsedovi senátu Milanu Štěchovi na Pelhřimovsku i zpěvák a právník Ivo Jahelka. Do druhého kola sice Jahelka postoupil, ale se ziskem zhruba 17 procent dostal ve srovnání se Štěchem méně než polovinu hlasů.

V Praze 5 míří za zvolením advokát a bojovník proti korupci Václav Láska, bývalý starosta Prahy 5 Milan Jančík zůstal hluboko mezi poraženými se ziskem jen zhruba jednoho procenta hlasů. Na Uherskohradištsku má do horní komory parlamentu nakročeno majitel sázkové kanceláře Synot Ivo Valenta, kandidující za Stranu soukromníků ČR.

Zdroje

[editovat]
  • Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Okino (diskuse, příspěvky) podle webu Volby.cz a dalších médií, který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.