Přeskočit na obsah

Čeští atleti zažili v Barceloně smolný pátek

Z Wikizpráv
Barni, maskot mistrovství Evropy

Pátek

Jedno čtvrté, dvě pátá a dvě šestá místa – tak se smrskly ambice českých atletů na mistrovství Evropy v Barceloně. K cenným kovům přitom chybělo jen málo, přesto se zatím česká bilance zastavila na bronzové medaili Barbory Špotákové ze čtvrtečního oštěpu žen.

Největší ambice měl překážkář Petr Svoboda, který do finále běhu na 110 metrů vstupoval s nejlepším časem v letošních evropských tabulkách. Navíc i dobře odstartoval a byl v čele, když zakopl o sedmou překážku a doklopýtal velmi zklamaný až na šestém místě v čase 13,57. Zvítězil Brit Andy Turner v čase 13,28. Na druhém místě byla ještě v cílové rovince i Zuzana Hejnová, ale v závěru běhu na 400 metrů překážek se propadla na čtvrté místo. Vítězka Natalija Anťuchová z Ruska proběhla trať za 52,92 a dostala se na druhé místo letošních světových tabulek.

V běhu na 400 metrů, kterému se věnuje až od letošní sezóny, se přiblížila svému osobnímu maximu Lenka Rosolová, což jí stačilo na páté místo. Závod ovládly Rusky, dvě se dostaly pod 50 sekund, což se dosud letos povedlo jen Američance Debbie Dunnové, a všechny tři braly medaile v pořadí Taťjana Firovová, Ksenija Ustalovová a Antonina Krivošapková.

Ve skoku o tyči zvítězila Světlana Feofanovová z Ruska, která se tak na evropský trůn vrátila po osmi letech. Jiřina Ptáčníková obsadila páté místo, jejích 465 centimetrů jí přitom mohlo stačit na medaili, kdyby je nepřekonala až na třetí, ale na první pokus.

Spokojená naopak mohla být se svým šestým místem půlkařka Lenka Masná, i když jí k pátému místu chyběla jediná setina sekundy.

Vrcholem dne byl běh na 1500 metrů mužů, který se stal k obrovskému nadšení publika kořistí domácího Artura Casada. Pro Španělsko to byla první zlatá medaile z tohoto šampionátu. Francouz Christophe LeMaitre vybojoval po vítězství na 100 metrů i titul na dvojnásobné trati, i tentokrát se před ním musel sklonit zástupce britské sprinterské školy. Zatímco na stovce to byl Dwain Chambers, tak na dvoustovce LeMaitre o pouhou setinu sekundy porazil Christiana Malcolma.

Zdroje[editovat]

  • Sen o zlatu je pryč. Svobodu zabrzdilo klopýtnutí na překážce, skončil až šestý. iDNES.cz [online]. 2010-07-30, rev. 2010-07-30 [cit. 2010-07-30]. Dostupné z: [1].
  • Výsledky ME v atletice