Čeští hokejisté vyřadili v Soči Slovensko a postupují do čtvrtfinále

Z Wikizpráv

Úterý

Jaromír Jágr na Olympijských hrách 2010 (archivní foto).

Češi zvládli v Šajba areně v Soči zápas se Slováky a postupují do čtvrtfinále. Unikli tak hrozící obrovské ostudě, kdy zatím vyhráli pouze s Lotyši a porážka by tak znamenala odjezd domů s nevalnými předvedenými výkony. Doposud oba týmy nehrály na Hrách nejlépe. Duel Čechů a Slováků už v osmifinále tak byl trochu překvapením. Odjezd nakonec čeká právě Slováky, kteří v zápase prohráli 3:5. Ve čtvrtfinále se národní hokejový tým Česka utká se Spojenými státy.

Češi hráli zatím nejlépe na tomto turnaji, ale svůj čtyřgólový náskok v druhé třetině neudrželi a Slováci postupně vsadili do branky 3 góly. Poslední gól padl v poslední minutě do prázdné slovenské branky, navíc po přísném vyloučení Andreje Meszároše.

Oba celky nastoupily do zápasu s elánem, což byla u Čechů vzhledem k předchozím zápasům vítaná změna. Už při prvním střídání si připravili Erat s Hanzalem a Voráčkem první příležitost. Krejčímu s Hemským se dařila kombinace.

První gól do branky Jána Laca padl až po vyloučení Martina Marinčina. Po nahození Kaberleho od modré čáry na branku a odražení puku ho Jakub Voráček poslal zpátky před branku a Aleš Hemský skóroval. Jen po necelé půlminutě přišel další gól, když Plekanec a Červenka vyrazili do protiútoku a podařilo se jim trefit tyč. Odražený puk ale dorazil Roman Červenka.

Češi nepolevovali a měli dost šancí. Byli nápadití a živí a v obranné fázi dobře bránili. Slovákům znemožňovali zůstávat v útočném pásmu a v přesilovkách byly oproti Slovákům aktivnější. V 18. minutě početní výhodu proměnili.

Situace se nezměnila ani v začátku druhé třetiny. Především dvojice Hemský – Krejčí předváděla daleko lepší výkony než v předešlých utkáních. V průběhu třetiny ale Češi začali zmírňovat tlak a začali hrát spíše pohledový hokej.

Čeští hokejisté se tak nakonec trochu unavili a začali dělat chyby v obraně. Zpomalovalo se také jejich tempo, ale 4 minuty před koncem třetiny chyboval Sekera a Roman Červenka, který ho obral o puk, mířil sám na bránu. Kotouč se mu podařilo zkrotit a vsadil do slovenské brány už druhý gól tohoto utkání.

Na konci 39. minuty ale přišel snižující gól od Mariána Hossy. Poslední třetinu Slováci rozjeli ve velkém stylu a jejich tempo zatápělo české obraně. Všechny střety dohrávali a do ani ne poloviny třetiny se jim podařilo vstřelit kontaktní gól. Oba góly padly po tom, co před Pavelcem zůstal nekrytý útočník, a vstřelili je Hossa a Surový.

Vyrovnání bylo na spadnutí a několikrát se téměř podařilo. Český tým vypjal všechny své síly k udržení skóre a do prázdné branky se nakonec trefil Plekanec.

Zdroje[editovat]

  • erb. Češi prohospodařili čtyřgólový náskok, i tak poslali Slováky domů. ceskatelevize.cz [online]. 2014-02-18 [cit. 2014-02-18]. Dostupné z: [1].

Externí odkazy[editovat]