Čeští rolníci blokovali silnice, zachování zelené nafty si nevymohli

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
ilustrační foto

Středa

S výjimkou Liberecka a Prahy ve všech krajích Česka dnes proběhl protest zemědělců proti úsporným opatřením vlády. Pomalu se pohybující zemědělská technika brzdila provoz na hlavních tazích. Vláda ale právě dnes, bez ohledu na protesty, schválila nejen zvýšení DPH, ale právě také zrušení daňového zvýhodnění pro pohonné hmoty použité v zemědělství, tedy tzv. zelené nafty.

Zemědělci celkem nasadili téměř dva tisíce kusů techniky a obsadili 185 silnic. Protestovali také proti zatížení tzv. tichého vína spotřební daní 10 Kč z litru. Zatímco na některých místech se tvořily kolony, třeba v Jižních Čechách mezi Českými Budějovicemi a Táborem, jinde zemědělci zorganizovali protest tak, aby mezi vozidly byly rozestupy a řidiči je mohli snáze předjíždět.

Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby povede zrušení zelené nafty k zvýšení nákladů na zemědělskou výrobu, například u brambor až o 2300 korun na hektar. Veleba tvrdí, že v Evropské unii není dosud zřejmě žádná země, která by daňové úlevy na zelenou naftu neuplatňovala.

Zdroje[editovat]

  • „Selská jízda“ traktorů a koní zbrzdila auta, vládu ale nezastavila. iDNES.cz [online]. 2012-05-23 [cit. 2012-05-23]. Dostupné z: [1].