Přeskočit na obsah

Česká medicínská premiéra: Žena po transplantaci srdce porodila holčičku

Z Wikizpráv
Čerstvě narozené miminko (ilustrační foto)

Pátek

Čeští zdravotníci překročili další horizont. Tým odborníků z Všeobecné fakultní nemocnice a Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) dovedl k zdárnému konci těhotenství 30leté maminky ze Strakonic, která před tím podstoupila transplantaci srdce. Holčička se narodila císařským řezem 14 dní před plánovaným termínem porodu, má 2500 gramů a je zdravá.

Těhotenství se ženám po transplantaci srdce obvykle nedoporučuje, upozornil přednosta IKEMu Jan Pirk. Pacientky často musejí užívat léky, které zvyšují riziko komplikací těhotenství. Ani tato maminka původně nedostala doporučení, ale otěhotněla neplánovaně. Její ošetřující lékařka z IKEMu Markéta Hegerová nicméně potvrdila, že těhotenství proběhlo zcela přirozeným způsobem a bez komplikací.

Podle Pirka dosud ve světě porodila dítě jen asi stovka žen po transplantaci srdce.

Zdroje[editovat]

  • Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Okino (diskuse, příspěvky) podle tiskové konference lékařů, který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.