Česká republika uzná Lichtenštejnsko

Z Wikizpráv

Pondělí

Znak Lichtenštejnska

Česká vláda dnes na svém zasedání schválila uznání Lichtenštejnska. Informoval o tom premiér Jan Fischer a ministr zahraničí Jan Kohout. Obdobný krok hodlá učinit také lichtenštejnské knížectví. Potvrdila to tisková služba lichtenštejnské vlády. Končí tak sedmnáct let trvající nevraživost mezi oběma zeměmi, jejímž důsledkem bylo, že se oba státy navzájem neuznávaly a neměly tak standardní diplomatické vztahy. Společné prohlášení obou zemí, které vzájemné uznání formálně stvrdí, se uskuteční během několika týdnů či měsíců.

Součástí prohlášení bude memorandum, ve kterém bude obsažen vznik společné komise historiků. Ta by měla zkoumat sporné otázky. Jedná se zejména o majetek konfiskovaný na základě Benešových dekretů. Někdejší državy v Lednici a Valticích považuje Lichtenštejnsko za své „korunní klenoty“. Nevyjasněné majetkové vztahy přitom byly prakticky jediným důvodem sváru mezi oběma státy.

Zdroje[editovat]

  • BARTOŠ, Adam. Lichtenštejnsko uzná po 17 letech samostatnost České republiky. iDNES.cz [online]. 2009-07-13 [cit. 2009-07-13]. Dostupné z: [1].