Přeskočit na obsah

České mléko končí na polích nebo v kanálech

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Sklenice pasterizovaného mléka
Ilustrační foto

Stovky tisíc litrů českého mléka začínají končit na polích jako hnojivo, jako krmivo pro zvířata nebo ještě hůř, jsou vylévány do kanálů. Již od pondělí totiž němečtí zemědělci blokují traktory, auty a dalšími zemědělskými stroji vjezdy do německých mlékáren, aby si vymohli vyšší výkupní cenu za mléko. Sedmnáct procent roční produkce mléka vyprodukovaného v České Republice je vyváženo právě do Německa a tak čeští zemědělci nemají kam odvážet své mléko. Již v pondělí nebylo z Česka možno vyvézt přes sto tisíc litrů mléka, uvedl Alfred Miller (zástupce německých mlékárenských firem Müller a Pragolaktos, které vykupují mléko od českých zemědělců). Blokáda postihla farmáře zejména v oblastech Police nad Metují, Jaroměřsku, Českolipsku a Pardubicku.

Dojící automat pro krávy
Ilustrační foto

Někteří čeští zemědělci sice sympatizují s německými kolegy, ale mléko dodávat chtějí. Hlavní odbytová mlékařská družstva jako Jih, Mleecop a Agrární komora se dnes dohodli na podpoření německých zemědělců a na zkrácení dodávek od 6. června o deset procent s tím, že svým smluvním partnerům nahradí ztráty, které z této akce budou vyplývat. Ono zkrácení dodávek ovšem nemusí respektovat družstva, která stojí mimo tato sdružení a mohou se rozhodnout jinak. Prezident Agrární komory Jan Veleba po jednání komoditní rady dnes uvedl: "Že, se do akce zapojí 85 až 90 procent producentů mléka." Podle jeho odhadů nedodají zemědělci v pátek mlékárnám 500 - 600 tisíc litrů mléka.

Mlékárny snížily výkupní ceny, protože po loňském nedostatku mléka je jej letos dost, a to vyhnalo farmáře do ulic. Dnes jsou výkupní ceny mléka paradoxně vyšší v Česku než v Německu. V Česku se mléko vykupovalo v průměru za 9,20 koruny, za to v Německu pouze za 8,60 koruny. Díky tomu v se v Německu snížily ceny másla a sýrů

Zdroje[editovat]

  • Čeští farmáři nedodají statisíce litrů mléka. Lidovky.cz [online]. 2008-06-05 [cit. 2008-06-06]. Dostupné z: [1]. ISSN 1213-1385.
  • PATOČKOVÁ, Martina. Čeští zemědělci vylévají mléko na pole a hrozí snížením dodávek. Mladá fronta DNES, 04. 06 2008, roč. XIX, čís. 130, s. A1, B1, B4. ISSN 1210-1168. (česky)