Přeskočit na obsah

Český pacient jako první člověk na světě žije už 70 dní s pumpou místo srdce

Z Wikizpráv
Schéma zapojení pumpy v případě, že nahrazuje pouze činnost levé část srdce

Sobota

Lékaři z pražského střediska IKEM dnes představili veřejnosti příběh unikátní operace. Pacientovi se srdeční chorobou už 3. dubna srdce vyoperovali a nahradili ho dvěma speciálními čerpadly, které mu pohánějí krevní oběh. Pacient se úspěšně zotavuje. Čeští lékaři tak dosáhli historického průlomu, dosavadní jediný pokus s dvěma čerpadly HeartMate II jako náhradou celého srdce skončil u pacienta v americkém Texasu úmrtím týden po operaci.

Unikátnost operace spočívá v tom, že pražští lékaři z týmu kardiochirurga prof. Jana Pirka zkoordinovali činnost obou čerpadel, která nahradila srdce jak pro malý, tak pro velký krevní oběh. „Bylo složité dvě zařízení zesynchronizovat, aby plnila tu úlohu, kterou mají mít. To se podařilo,“ potvrdil obtížnost déle než osm hodin trvající operace Pirk.

Čerpadlo HeartMate II se zatím používalo pouze k náhradě levé strany srdce. Protože průchod krve není zajišťován stahy srdce, ale neustálou rotací turbíny, pacient nemá hmatný puls. Čerpadlo poháněno elektrickou baterií umístěnou mimo tělo pacienta, kterou člověk musí neustále nosit s sebou v příručním zavazadle. V některých zemích se naopak používá umělá náhrada celého srdce fungující na jiném principu.

Pacient Jakub H. (37 let) onemocněl náhle, lékaři mu diagnostikovali nádor na srdci. Do té doby vedl aktivní život, sportoval a živil se jako profesionální hasič.

Pirk se zatím nechce vyjadřovat k tomu, jak dlouho může pacient s novým umělým srdcem žít.

Zdroje[editovat]

  • BLAŽKOVÁ, Jana. První muž na světě žije bez srdce. Pomohla mu unikátní česká operace. iDNES.cz [online]. 2012-06-09 [cit. 2012-06-09]. Dostupné z: [1].
  • PAŘÍZKOVÁ, Lucie. Muž žije bez srdce, má čerpadla. Unikátní operace v Praze. iDNES.cz [online]. 2012-06-09 [cit. 2012-06-09]. Dostupné z: [2].