Přeskočit na obsah

Český rozhlas vyhrál tři kategorie Prix Bohemia Radio

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Český rozhlas

Slavnostním večerem přímo ve zrekonstruovaném velkém studiu v budově Českého rozhlasu skončil 31. ročník rozhlasové přehlídky Prix Bohemia Radio. V jeho průběhu byli vyhlášeni nositelé cen ve všech čtyřech soutěžních kategoriích. Ve třech národních kategoriích se vítězství dočkali zaměstnanci nebo spolupracovníci právě Českého rozhlasu, v jediné mezinárodní kategorii obsadil projekt Českého rozhlasu druhé místo.

Petr Vodička pro Český rozhlas napsal a zrežíroval pohádku Babu a papoušek, která vyhrála v kategorii dětských pořadů. Zpravodaj z Německa Pavel Polák si odnesl cenu za reportáž o absurditách obsažených v různých regulích pro zimní olympijské hry v Soči. Vítězkou kategorie rozhlasových dokumentů se stala Brit Jensenová. Dánská autorka působí v Česku a své dlouhé dokumentární pořady vyrábí v českém jazyce.

Pouze v kategorii online, která je určená pro způsoby prezentace rozhlasového vysílání a tvorby na internetu, putuje hlavní cena do zahraničí. Získali ji tvůrci francouzské stránky Audioblogs, kam mohou návštěvníci umisťovat své autorské pokusy jak hudební, tak třeba dokumentární.

Pro každou kategorii existovala samostatná porota. Pro hlavní kategorii online byla mezinárodní, jejími členy byli producent a moderátor vysílání Švédského rozhlasu pro mládež Tomas Granryd, šéf nových médií Českého rozhlasu Alexandr Pícha a analytik internetu a sociálních sítí Josef Šlerka. Proč zvítězil právě projekt Audioblogs, popsal pro Wikizprávy Šlerka takto: „Porota ocenila hlavně samotný cíl projektu, totiž povzbuzení posluchačů k tvorbě a usnadnění publikování vlastních děl v prostředí prostém reklamy.“

Druhou cenu si v kategorii pak odnesli autoři projektu Českého rozhlasu Znovu 89. Ten den po dni vytváří umělou rekonstrukci událostí roku 1989 směřujících k sametové revoluci a nyní i dny samotného převratu. Užívá k tomu nejen prostředky rozhlasové, ale též nových médií včetně zvláštního stejnojmenného twitterového účtu. U tohoto projektu porota ocenila především jeho komplexnost. „Samotný nápad není nový, ale provedení dokázalo pracovat s přesahy mimo běžný rozhlasový prostor,“ vysvětlil Šlerka.

Zdroje[editovat]

  • FLEYBERKOVÁ, Klára; KOTTOVÁ, Anna. Ceny Prix Bohemia Radio jsou rozdány, téměř všechny získal Český rozhlas. Český rozhlas [online]. 2014-11-27 [cit. 2014-11-28]. Dostupné z: [1].

Externí odkazy[editovat]