Český stát ocenil účastníky třetího odboje

Z Wikizpráv

Úterý

Ocenění političtí vězni

Český stát ocenil po 22 letech sporů a hádek účastníky třetího odboje – tedy lidi, kteří v dobách totality bojovali proti komunistickému režimu. Prvních 23 oceněných přijal v salonku Praha na Ministerstvu obrany ministr Alexandr Vondra a předal jim osvědčení a pamětní odznaky. Mezi vyznamenanými byla např. Marie Rút Křížková, někdejší mluvčí Charty 77, nebo Jiří Kostúr, autor ilegálního časopisu VOKNO a organizátor nezávislých koncertů zakázaných skupin.

Ministr Vondra zdůraznil, že nejde o uznání hrdinství těchto lidí, protože hrdiny se stali už dávno, ale o první ocenění jejich protikomunistického odboje podle zákona, který se nerodil lehce a který si mnozí politici nepřáli. „Vysíláte tak napříč dějinami nesmírně důležité poselství – být hrdinou má smysl… Vždyť takové oběti, taková statečnost přinese nakonec své ovoce, tak jako je přinesla statečnost vaše. To díky lidem jako jste vy je dnes naše země svobodná a demokratická,“ řekl oceněným ministr.

Tito ocenění jsou první skupinou odbojářů, kteří byli podle zákona 262/2011 Sb., o účastnících odboje a odporu proti komunismu, takto oceněni. Průběžně by měli dostávat ocenění i další účastníci protikomunistického odboje, kterých se současnosti dožilo asi 1800.

Ocenení se dále zúčastnil např. místopředseda senátu Přemysl Sobotka, kardinál Dominik Duka, senátor Dryml, předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová nebo disidentka Dana Němcová.

Galerie[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Packa (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.
  • První účastníci třetího odboje převzali osvědčení. Ministerstvo obrany České republiky [online]. 2012-04-10 [cit. 2012-04-10]. Dostupné z: [1].
  • Stát ocenil odboj proti komunistům. Na Mašíny tentokrát nedošlo. iDNES.cz [online]. 2012-04-10 [cit. 2012-04-10]. Dostupné z: [2].