Český svaz ochránců přírody spustil projekt Národního registru pramenů a studánek

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Sobota

Královský pramen (ilustrační obrázek)

Studánky poskytující celá staletí vodu mnoha generacím lidí mizí z české přírody. Na vině je nejen vysychání pramenů způsobené terénními úpravami, meliorací, odlesňováním, zalesňováním či výstavbou komunikací. O studánky se nikdo nestará a ty tak zarůstají a zanášejí se. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) nemá k dispozici informace z celé České republiky, avšak dle průzkumu, který se dělal před patnácti letech, v Beskydech bylo cca 250 studánek. Čtyři roky starý průzkum však ve stejné oblasti našel jen 60 studánek.

ČSOP se s tímto negativním trendem nehodlá smířit. Spustil proto Národní registr pramenů a studánek, kam může každý člověk zaregistrovat studánku či pramen, na který narazí. V tuto chvíli je v databázi více než 400 zaregistrovaných přírodních zdrojů vody. ČSOP navíc zájemcům nabízí možnost stát se patronem příslušného vodního zdroje. Těm pak proplácí například rozbory vody nebo drobný materiál na údržbu. Patronem může být nejenom fyzická osoba, ale také dětské kolektivy, důchodci, trampské osady apod.

Zdroje[editovat]

  • PAŠTĚKA, Hynek. Z české přírody mizí studánky, nikdo se o ně nestará. Novinky.cz [online]. 2008-09-13 [cit. 2008-09-13]. Dostupné z: [1].

Externí odkazy[editovat]