Přeskočit na obsah

Česko postihla sněhová kalamita

Z Wikizpráv

Pondělí

Pražská tramvaj stojící v dlouhé koloně nedaleko Pražského hradu kvůli zamrzlé výhybce
Elektrická jednotka v Praze na zaváté trati Praha – Kolín

Po vydatném víkendovém sněžení postihla celou republiku sněhová kalamita. V nížinách za uplynulé čtyři dny napadlo od 15 do 35 centimetrů sněhu, který způsobuje velké problémy především v dopravě.

Na železnici byl od dnešní noci přerušen provoz nedaleko Kolína na části páteřního koridoru z Prahy do České Třebové, po kterém jezdí i expresní vlaky do Brna, Ostravy, Rakouska či na Slovensko. Provizorní provoz po jedné koleji byl obnoven kolem sedmé hodiny ranní. I k večeru nabíraly mnohé vlaky i několikahodinové zpoždění – například vlak Euro City 147 z Prahy do Žiliny hlásil 207 minut a vlak 111 z Prahy do Varšavy 170 minut zpoždění. Problémy se také nevyhnuly lokálním tratím na Ostravsku či v okolí hlavního města. Ve večerních hodinách jsou již opět všechny tratě sjízdné avšak vlaky především z Prahy na východ stále nabírají i několikahodinová zpoždění.

V Praze se kalamita nejvíce projevila v tramvajové dopravě. Kvůli zamrzlým a zasněženým výhybkám se v době ranní špičky zastavila doprava na několika úsecích, například na Štefánikově mostě, Palmovce, Želivského či v oblasti Pražského Hradu. V odpoledních hodinách na Evropské ulici vykolejila na zmrzlé výhybce tramvaj, která způsobila další dopravní komplikace. Problémy měla také autobusová doprava v oblasti Dejvic a v oblastech mimo území širšího centra města. Bylo rozhodnuto, že sníh odklizený v centru Prahy bude svážen na náplavku a shazován do Vltavy, aby nedošlo k dalším problémům při jeho tání.

Zdroje

[editovat]
  • Aktuálně.cz, ČTK. Živě: V Praze vykolejila tramvaj a zkratovalo vedení. Aktuálně.cz [online].  [cit. 2010-01-11]. Dostupné z: [1].